واژینیسموس چیست و چطور درمان میشود؟ + 8 راهکار برای درمان واژینیسموس

واژینیسموس چیست و چطور درمان میشود؟ + 8 روش برای درمان واژینیسموس

امتیاز دهید post

واژینیسموس، به اختلالی گفته می‌شود که در آن، فرد هنگام نزدیکی، درد بیش از حدی را تجربه می‌کند و به همین دلیل از برقراری رابطه جنسی ترس دارد. در علم پزشکی به واژینیسموس، واژینیسم نیز گفته می‌شود. واژینیسم یک اصطلاح پزشکی است که حالت انقباض غیر ارادی عضلات ناحیه واژن در هنگام دخول را توصیف می‌کند. کسی که به این مشکل دچار است، موفق به برقراری رابطه جنسی نمی‌شود و همیشه از دخول دردناک خود ترس دارد.

افرادی که به واژینیسموس مبتلا می‌شوند، می‌دانند که این اختلال تا چه اندازه آزار دهنده است. واژینیسم می‌تواند زندگی افراد را به هم بریزد. ناراحتی، عصبانیت، از بین رفتن اعتماد به نفس، بروز مشکلات در روابط زوجین و… از جمله پیامد‌های واژینیسموس هستند. هم چنین این اختلال، مانع از بارداری افراد می‌شود. کسانی که با واژینیسموس درگیر هستند، حتی قادر به معاینه شدن هم نیستند؛ زیرا معاینات لگنی یا رحمی در این افراد بسیار دردناک و حتی غیرممکن است.
واژینیسموس درجه‌های مختلفی دارد. بعضی از خانم‌ها نمی‌توانند هیچ چیزی داخل واژن خود کنند؛ زیرا واژن آن‌ها به صورت ناگهانی بسته می‌شود. گروه دیگری از خانم‌ها می‌توانند از کاندوم و تامپون استفاده کنند، اما قادر به برقراری رابطه جنسی نخواهند بود. گروه دیگری از خانم‌ها هم هستند که قادر به برقراری رابطه جنسی هستند؛ اما این رابطه برایشان بسیار دردناک و سخت است.

آیا واژینیسموس علائم خاصی دارد؟

واژینیسموس مانند دیگر بیماری‌ها و اختلالات، با علائم خاصی همراه است. علائم این اختلال در میان زنان مختلف با هم فرق دارد. از جمله علائم اصلی این اختلال، منقبض شدن غیرارادی واژن است. وقتی واژن یک خانم به صورت غیرارادی منقبض می‌شود، دخول را دشوار و غیرممکن می‌کند. این اختلال، نشانه‌های دیگری هم دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به احساس سوزش در هنگام دخول و درد فراوان هنگام برقراری رابطه جنسی اشاره کرد. به دلیل همین سوزش و درد است که خانم‌ها ترس شدید از دخول دارند و در صورتی که زیاد برای دخول تلاش کنند، میل جنسی خود را از دست می‌دهند.

بعضی از خانم‌ها بعد از ابتلا به واژینیسموس محکوم به اختلال می‌شوند و احساس گناه می‌کنند؛ اما این موضوع درست نیست. خانم‌ها در بروز این مشکل دخالتی ندارند، زیرا واژن آن‌ها به صورت غیرارادی منقبض می‌شود و نمی‌توانند هیچ کاری انجام دهند. هر زمان که چیزی به واژن این افراد داخل می‌شود، عضلات واژن آن‌ها به صورت ناخودآگاه منقبض می‌شود و دردشان می‌آید. این موضوع، یک واکنش محافظتی و غیر ارادی است و ربطی به قصد و اراده افراد ندارد. پس این موضوع که زنان مبتلا به واژینیسموس، علاقه‌ای به برقراری رابطه جنسی ندارند درست نیست. آن‌ها می‌توانند از پیشنوازی و معاشقه جنسی با همسرشان لذت ببرند و به ارگاسم برسند؛ اما در هنگام دخول بدن آن‌ها قفل می‌کند و واژن آن‌ها به صورت غیرارادی منقبض می‌شود.

مطالب پیشنهادی:

آیا زایمان طبیعی سوم راحت تر است؟

سکس در دوران بارداری

چرا بعضی از خانم‌ها به واژینیسموس مبتلا می‌شوند؟

مسلما هیچ خانمی دوست ندارد که عضلات واژنش برخلاف میل او منقبض شود؛ اما یکسری از دلائل باعث بروز این مشکل در خانم‌ها می‌شود. بنا بر یکی از موارد زیر خانم‌ها به واژینیسموس مبتلا می‌شوند:
سابقه جنسی و مشکلات دردناک گذشته، یکی از عوامل واژینیسم است. تجربه جنسی ناخوشایند یا دیگر مشکلات جنسی با واژینیسموس ارتباط مستقیمی دارد. مثلا اگر فرد در گذشته رابطه جنسی دردناک و ناخوشایندی را تجربه کرده باشید یا در سن پایین توسط پزشک زنان معاینه شده باشد، احتمال می‌رود که بدنش برای جلوگیری از درد بیشتر، واکنش نشان دهد و با این کار از امنیت و سلامت فرد محافظت کند. افرادی که درک نادرستی از رابطه جنسی دارند یا از برقراری رابطه جنسی احساس شرم می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به واژینیسموس هستند.

گذشته خانم‌ها در پیدایش اختلال واژینیسموس بسیار نقش دارد. بعضی از خانم‌ها با رابطه جنسی مشکل دارند. مثلا خانم‌هایی که شیوه تربیت آن‌ها در دوران کودکی بسیار سختگیرانه بوده و هیچگاه دانش و آگاهی زیادی درباره رابطه جنسی نداشته اند، زنانی که فکر می‌کنند داشتن میل جنسی گناه است و رابطه جنسی بسیار درد دارد و خانم‌هایی که به آن‌ها تجاوز جنسی شده است با رابطه جنسی مشکل خواهند داشت و همین موضوعات می‌تواند نگرش آن‌ها را نسبت به دخول تغییر دهد و ترس از دخول را در جانشان بیندازد.

علاوه بر این‌ها کسانی که در هنگام برقراری رابطه جنسی احساس درد می‌کنند، احتمال دارد به واژینیسموس مبتلا شوند. عواملی مثل جراحی ناحیه تناسلی، پرتودرمانی ناحیه لگن، زخم و پارگی کوچک در دهانه واژن، عفونت ناحیه تناسلی مانند کاندیدیاز، وجود زگیل تناسلی، ابتلا به بیماری‌های آمیزشی انگلی مانند تریکومونا، خشکی بیش از حد واژن، عوارض جانبی برخی دارو‌ها و عدم تحریک و نداشتن معاشقه قبل از رابطه جنسی، آندومتریوز یا بیماری التهاب لگن، ولوودینیا (حساس بودن اعصاب در ناحیه ورودی واژن) و… از جمله عواملی هستند که مقاربت جنسی را دردناک می‌کنند.

غیر از عوامل گفته شده، موارد دیگری هم هستند که می‌توانند موجب واژینیسموس شوند که عبارت هستند از:

ترس از بارداری
آسیب دیدگی واژن و عضلات اطراف آن بر اثر زایمان
وجود مشکل در زوجین
نگرانی از اندازه واژن برای برقراری رابطه جنسی
خستگی یا افسردگی

برای درمان واژینیسموس چه روش‌هایی وجود دارد؟

۱. مراجعه به مشاور و متخصص

برای درمان واژینیسم زوج‌ها باید همراه با هم به پزشک متخصص مراجعه کنند و ریشه مشکل خود را پیدا کنند. پزشک متخصص تشخیص می‌دهد که اختلال شما به دلیل موضوعات روحی و روانی است یا انقباضات واژن به صورت غیر ارادی رخ می‌دهد. اگر اختلالات واژن به صورت غیر ارادی باشد، پزشک با روش‌های مخصوص علم پزشکی این مشکل را درمان می‌کند؛ اما اگر واژینیسموس دلیل روانی داشته باشد، فرد باید به روانپزشک مراجعه کند تا روش‌های تخلیه ذهن از موضوعات ناخوشایند و آرام سازی ذهن را یاد بگیرد و آرامش بیشتری داشته باشد. وقتی زوجین به مشاور و متخصص مراجعه می‌کنند، آموزش‌های مربوط به برقراری درست رابطه جنسی، نحوه معاشقه درست قبل از دخول، اتفاقات رخ داده در هنگام برانگیختگی جنسی، آناتومی دستگاه تناسلی و موضوعات دیگر را دریافت می‌کنند. هم چنین عضله‌های موثر در ایجاد واژینیسموس را می‌شناسند و با درکی عمیق از بدن زن و مرد، می‌توانند رابطه جنسی برقرار کنند.

۲. پروتز درمانی

در پروتز درمانی، پزشک متخصص از پروتز‌های مخصوص پلاستیکی استفاده می‌کند و ناحیه تناسلی را گشاد می‌کند. پروتز درمانی باید در مطب و توسط پزشک متخصص زنان انجام شود. فردی که می‌خواهد پروتز درمانی انجام دهد، باید آموزش‌های لازم را دیده باشد و تجربه و تخصص این کار را داشته باشد.

۳. استفاده از ژل‌های لوبریکانت

در ژل‌های لوبریکانت یا ژل‌های مرطوب کننده، مقدار زیادی مواد روان کننده وجود دارد و برای افرادی که خشکی واژن دارند، خانم‌های یائسه، خانم‌های تازه زایمان کرده و خانم‌هایی که اولین رابطه جنسی را تجربه می‌کنند تجویز می‌شود تا خشکی واژن را برطرف کند و حالت لغزنده‌ای در واژن ایجاد کند. ژل لوبریکانت باعث برقراری بهتر رابطه جنسی می‌شود. اگر خشکی واژن دارید، به پزشک متخصص مراجعه کنید؛ زیرا احتمال دارد که خشکی واژن شما باعث ایجاد واژینیسم شود.

۴. استفاده از وان آب گرم

اگر می‌خواهید عضلات لگن و ناحیه تناسلی شما آرام و شل شود، قبل از برقراری رابطه جنسی به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در وان آب گرم بنشینید. با این کار، عضلات شما شل می‌شود و آرامش بیشتری در هنگام برقراری رابطه جنسی خواهید داشت.

۵. ورزش و انجام تمرینات کگل

تمرینات لگن، شامل حرکات مرتبط با کف لگن است. در این تمرینات، ماهیچه‌های کف لگن فشرده شده و آزادسازی می‌شوند تا فرد بتواند ماهیچه‌های لگن و ناحیه تناسلی اش را در هنگام برقراری رابطه جنسی کنترل کند و مانع از بسته شدن غیر ارادی ماهیچه‌های واژن شود. اگر می‌خواهید نتیجه مثبت تمرینات کگل را مشاهده کنید، حداقل ۳ تا ۴ ماه این حرکات را انجام دهید.

۶. تزریق بوتاکس

اگر فرد به واژینیسموس حاد مبتلا باشد، برای درمان مشکلش باید بوتاکس تزریق کند. بوتاکس، دارو یا ژلی است که به عضلات خاص تزریق می‌شود و باعث فلج شدن آن عضلات می‌شود. وقتی بوتاکس با ناحیه تناسلی تزریق می‌شود، عضلات این ناحیه را فلج می‌کند. مشکل واژینیسموس بعضی از افراد با یک بار تزریق بوتاکس حل می‌شود؛ اما بعضی دیگر از خانم‌ها باید هر چند ماه یکبار بوتاکس تزریق کنند. مثلا هر سال یک بار یا هر ۶ ماه یک بار ژل بوتاکس را تزریق می‌کنند تا مشکل واژینیسموس بازگشت نکند.

۷. درمان واژینیسموس با برداشتن اندومتریوز

یکی از عوامل ایجاد واژینیسموس، اندومتریوز است. در این اختلال، قسمت کوچکی از پوشش داخلی رحم به بیرون رشد می‌کند و هنگام برقراری رابطه جنسی، درد شدیدی در ناحیه لگن ایجاد می‌کند. با کمک عمل جراحی می‌توان این بافت اضافی را برداشت و مشکل فرد را حل کرد.

۸. درمان واژینیسموس با کمک جراحی بزرگ کردن واژن

گاهی اوقات ممکن است که فرد سابقه عمل جراحی داشته باشد و بر اثر همین عمل جراحی واژنش مسدود شده باشد. در این مواقع از عمل جراحی بزرگ کردن واژن استفاده می‌شود. در این مواقع باید به پزشک متخصص زنان برای جراحی بزرگ کردن واژن مراجعه شود.
منبع: پارسینه