آیا نوزاد حتما باید آروغ بزند؟ + 3 روش برای آروغ گرفتن از نوزاد

آیا نوزاد حتما باید آروغ بزند؟ + 3 روش برای آروغ گرفتن از نوزاد

5/5 - (3 امتیاز)

اگر فرزند شما در موقع شیر خوردن احساس ناراحتی میکند، خودش را جمع میکند و یا پیچ و تاب میدهد، سر خود را به سمت عقب میبرد و گریه میکند احتمالا نیاز به آروغ زدن دارد. بعضی از مادران در حین شیر دادن نوزاد خود یا وقتی بطری شیر خشکش به نیمه رسیده است آروغ او را میگیرند.

اغلب نوزادان وقتی به سن چهار تا شش ماهگی میرسند، آروغ زدن را متوقف میکنند و این موضوع به دلیل این است که شیر خوردن برای آن ها عادی شده است و دیگر مقدار هوا زیادی را قورت نمیدهند اما ممکن است این موضوع در نوزادان متفاوت باشد.

ممکن است تا به حال در ذهن خود با سوالی همچون: آیا نوزاد حتما باید آروغ بزند ؟ مواجه شده باشید، در ادامه این مطلب از مامامی همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم.

دلایل آروغ گرفتن نوزاد چیست؟

به صورت کلی، خوب است که مادر بعد از شیر خوردن دو یا سه آروغ از نوزاد خود بگیرد. آروغ های کوچک فرزندتان سبب میشود هوایی که در معده اش گیر کرده است آزاد شود و در نتیجه نوزاد احساس راحتی بیشتری خواهد کرد و این کار موجب کاهش بی قراری های او میشود.

آروغ زدن سبب میشود در معده نوزادتان فضای بیشتری آزاد بماند که این موضوع باعث میشود او مدت زمان بیشتری شیر بخورد. آروغ زدن در کنار کم کردن میزان شیر در هر وعده و افزایش وعده های شیردهی برای نوزادانی که زیاد استفراغ میکنند یا علائم رفلاکس دارند بسیار کمک کننده است.

با این وجود هیچ قانون خاصی وجود ندارد که بگویید یک نوزاد حتما بعد از شیر خوردن باید آروغ بزند! ممکن است برخی از نوزادان خیلی آروغ بزنند اما در مقابل نوزادانی نیز هستند که به ندرت به آروغ زدن نیاز پیدا میکنند.

باید گفت نوزادانی که از شیر مادر میخورند نسبت به نوزادانی که از شیر خشک تغذیه میکنند نیاز کمتری به آروغ زدن پیدا میکنند زیرا آن ها در موقع شیر خوردن هوای کمتری قورت میدهند.

اگر نوزاد شما از شیر خشک تغذیه میکند بهتر است برای او از سرشیشه های ضد نفخ استفاده کنید تا سبب شود او هوای کمتری قورت دهد و در نتیجه آروغ زدن نیز کاهش پیدا کند.

مطالب پیشنهادی:

آیا استفراغ نوزاد خطرناک است؟ 12 نشانه برای تشخیص رفلاکس نوزاد

چرا نوزاد شیر بالا میاره؟ + 8 راهکار برای کاهش استفراغ در نوزاد

آیا نوزاد چهل روز غسل دارد؟ حمام 40 روزگی نوزاد چطور انجام میشود؟

چگونه آروغ نوزاد را بگیریم؟

راه های مختلفی برای گرفتن آروغ نوزاد وجود دارد. این نکته را در نظر داشته باشید اگر موقع استفاده از یک راهکار برای آروغ زدن، پس از گذشت نیم ساعت نتوانستید آروغ نوزاد خود را بگیرید به سراغ روش دیگری بروید و اینکه ممکن است در آن موقع نوزاد شما برای آروغ زدن هنوز آماده نباشد.

برای آروغ گرفتن نوزاد میتوانید از روش های زیر استفاده کنید تا ببینید کدام راهکار برای شما و فرزندتان مناسب تر و موثر تر است:

روی شانه یا سینه:

سینه نوزادتان را رو به رو سینه خود قرار دهید به شکلی که چانه نوزاد روی شانه شما باشد. با یک دستتان او را نگه دارید و با دست دیگر ضربه های آرامی به پشت او بزنید یا به آرامی مالش دهید. قبل از شروع این کار برای اینکه لباستان تمیز بماند میتوانید پارچه ای را بر روی شانه و دست خود قرار دهید.

بالاتر از شانه:

در روش دیگر باید نوزاد را بالاتر از شانه خود نگه دارید به شکلی که شکم نوزاد روی شانه شما باشد و فشار کمی به شکم او وارد شود تا سبب آروغ زدن شود. باز هم با یک دست او را نگه دارید و با دست دیگر ضربه های آرامی به پشت او بزنید یا به آرامی مالش دهید.

به این نکته توجه داشته باشید که نباید نوزاد را روی شانه خود خم کنید. هنگام استفاده از این روش حتما توجه داشته باشید که نوزاد به راحتی نفس بکشد و زیاد به سمت جلو خم نشده باشد. برای بررسی این وضعیت میتوانید در مقابل آینه قرار بگیرید و همه چیز را کنترل کنید.

این راهکار احتمالا برای مواقعی که نوزاد روی سر و گردن خود تسلط بیشتری دارد، مفید تر باشد. استفاده از پارچه آروغ گیر یا پیش بند نیز فراموش نشود.

نشسته در دامن:

نوزادتان را در دامن خود بنشانید به شکلی که پشتش به شما باشد. با یکی از دستان خود بدنش را نگه دارید به شکلی که دست شما روی قفسه سینه نوزاد قرار گیرد و با کمک انگشتانتان به آرامی چانه و فاک او را نگه دارید.

حتما توجه داشته باشید که انگشت های شما روی گلوی نوزاد قرار نگیرد. فرزندتان را کمی به سمت جلو خم کنید و با کمک دست دیگرتان به پشت او ضربه های آرامی وارد کنید یا مالش دهید. قبل از شروع این کار بهتر است از پیش بند برای فرزندتان استفاده کنید.

در آخر باید بگوییم که حتما به این موضوع توجه داشته باشید که هیچوقت نوزاد خود را بدون مراقبت در وضعیت های مختلف حتی برای چند دقیقه نگذارید زیرا ممکن است برای نوزادتان حالت خفگی شدید ایجاد شود. همچنین هرگز نوزاد را به صورت دمر قرار ندهید.