برای سن بارداری هیچ محدودیتی وجود ندارد

برای سن بارداری هیچ محدودیتی وجود ندارد

امتیاز دهید post

مسئول دبیرخانه قرارگاه سلامت و جوانی جمعیت وزارت بهداشت، بر ترویج فرزندآوری و داشتن خانواده هایی با ۳ تا ۴ بچه تاکید کرد.

صابر جباری فاروجی، در نشست خبری وزارت بهداشت که به مناسبت هفته ملی جمعیت برگزار شد، با عنوان این مطلب که قانون جدید غربالگری ۶ ویژگی دارد، گفت: اول اینکه کار تخصصی‌تر شده و از سطح یک خارج شده و از سوی متخصصین انجام می‌شود. دوم اینکه کار استانداردتر شده است. در عین حال نقش والدین را پررنگ‌تر کردیم و با درخواست والدین غربالگری انجام می‌شود و در نتیجه زور و اجباری برای غربالگری وجود ندارد. چهارم این است که قانون پوشش بیمه‌ای غربالگری را کامل‌تر کرده است. پنجم اینکه این کار هوشمند شده و کل فرایند غربالگری باید در سامانه الکترونیک ثبت شود و ششم اینکه غربالگری شفاف‌تر شده است و برای مردم و متولیان امر سلامت قابل رصد و پایش است و متناسب با نتایجی که در سامانه ثبت می‌شود، تصمیم‌گیری می‌شود.

وی با عنوان این مطلب که باید به افزایش سن ازدواج توجه کرد، افزود: وقتی سن ازدواج بالا می‌رود، سن باروری نیز بالا می‌رود. در حوزه معاونت بهداشت تدبیری که اندیشیده شده، این است که نظام مراقبت از بارداری‌ها در حال بازنگری و ارتقا است و متناسب با نیاز روز و افزایش سن باروری خدمات به روزتر و کامل‌تری به زنان باردار ارائه می‌کنیم.

جباری با بیان اینکه برای سن بارداری هیچ خط و مرزی نداریم، گفت: این طور نیست که بگوییم در فلان سن بارداری اتفاق نیافتد. حتی در دنیا از بارداری در سن زیر ۱۷ و بالای ۴۰ سال به عنوان “Golden baby” یعنی کودکان طلایی یاد می‌کنند. در عین حال ما داریم نظام مراقبتی را در این حوزه تغییر می‌دهیم تا اگر در برخی سنین مراقبت خاصی در دوران بارداری لازم است، انجام شود.

وی افزود: توصیه عمومی ما در وزارت بهداشت این است که هرچه بارداری در سنین پایین‌تر اتفاق افتد، موفق تر بوده و فرزند سالم‌تر است. همچنین بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد که ضریب هوشی فرزند هم بالاتر است. در عین حال هرچه تأخیر بیندازند، چه در بارداری اولیه و چه در بارداری‌های دیگر، احتمال ناباروری ثانویه بیشتر است. بنابراین توصیه ما این است که به تأخیر نیندازند. برنامه ما در وزارت بهداشت این است که یک تا دو فرزند حتماً اشتباه است و خانواده‌ها بر اساس سبک زندگی خودشان، سه یا چهار فرزند داشته باشند.

مطالب پیشنهادی:

همه چیز درباره بارداری در سن پایین

جباری درباره باروری دهه ۶۰ و ۷۰ نیز گفت: عمده زنان ما که در سنین باروری قرار دارند، از دهه ۶۰ هستند که فرصت طلایی برای جبران سالخوردگی جمعیت هستند. هم در قانون امتیازاتی که دیده شده مبتنی بر شکوه مادری از خودرو گرفته تا زمین و تسهیلات خدمات زایمانی و مرخصی‌های دوره بارداری، شیردهی و زایمان و…، در نظر گرفته شده تا فرزندآوری برای مادران دهه ۶۰ تسهیل شود. به همین نسبت دهه هفتادی‌ها هم نقش دارند. رویکرد ما این است که در مجموعه اقدامات وزارت بهداشت در نظام شبکه، حتی در شاخص‌هایی که دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اساس آن ارزیابی می‌شوند و مراقبین سلامت و بهورزان ما بر اساس آنها ارزیابی می‌شود و حتی نظام کارانه بر این مبنا است که ازدواج زود اتفاق بیافتد، فرزندآوری بعد از ازدواج به تأخیر نیافتد و خانواده‌های بدون فرزند، فرزندآوری داشته باشند، خانواده‌هایی که کم فرزند هستند، حداقل سه فرزند داشته باشند و مجموع این نظامات باعث شود که مردم به این نتیجه برسند که فرزندآوری به موقع و با تعداد مناسب داشته باشند.
منبع: خبرگزاری مهر