سلامت دندان

بانوان پیش از اقدام به بارداری از سلامت دهان و دندان خود اطمینان حاصل کنند

امتیاز دهید post

عضو هیئت علمی گروه دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: بانوانی که قصد بارداری دارند، بهتر است پیش از اقدام به بارداری از سلامت دهان و دندان خود اطمینان حاصل کنند.

دکتر صابر بابازاده با بیان اینکه تغییرات هورمونی در زمان بارداری موجب بیماری‌های لثه در بانوانی که بهداشت دهان نامناسب داشته اند، می‌شود خاطر نشان کرد: در صورت عدم مراجعه بیش از بارداری، در ماه اول بارداری، مادر می‌تواند جهت آموزش بهداشت و جرم گیری به پزشک مراجعه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مادر باید دیگر اعمال درمانی دندانپزشکی خود را تا ماه چهارم بارداری در صورت اورژانس نبودن به تعویق بیندازد تصریح کرد: ویزیت بعدی جهت دیگر اعمال دندانپزشکی و همچنین بررسی بهداشت دهان مادر در ماه چهارم زندگی بارداری انجام می‌شود دراین مرحله به مادر باردار اطلاعاتی در مورد پوسیدگی و عفونی بودن دندان هایش، داده می‌شود.

 عضو هیئت علمی گروه دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: به مادر اطلاع داده می‌شودکه باکتری مسبب پوسیدگی قابل انتقال است و می‌تواند از مادر به فرزند منتقل شود و همچنین در مورد نحوه مراقبت از دهان کودک و اقدامات پیشگیرانه احتمالی نیز توصیه می‌شود.

بابازاده به مادران باردار توصیه کرد:تا پایان ماه ششم بارداری، در صورتی که اقدام دندانپزشکی خاصی را مد نظر دارند، حتما آن را انجام دهند، چراکه در سه ماهه سوم بارداری به دلیل سنگین‌تر شدن وزن جنین، انجام اعمال دندانپزشکی سخت ترمی شود.

منبع:شهرآرانیوز