8 راهکار برای کاهش زانو درد بارداری + نکات طلایی

8 راهکار برای کاهش زانو درد بارداری + نکات طلایی

امتیاز دهید post

ورزش در دوران بارداری بسیار مهم است، زیرا نه تنها از کاهش قدرت مفاصل شل شده در دوران بارداری جلوگیری می‌کند بلکه به جلوگیری از افزایش وزن ناسالم نیز کمک می‌کند.

یافتن راه‌هایی برای کاهش یا جلوگیری از درد زانو در دوران بارداری می‌تواند به معنای تفاوت بین فعال ماندن یا بی‌تحرک ماندن در دوران بارداری باشد.

به نقل از نی نی سایت، زانو‌ها مانند سایر نواحی بدن نیستند که اگر درد داشتند فقط بتوان به آن‌ها استراحت داد. زیرا از زانو‌ها برای تحرک استفاده می‌شود و وقتی درد دارند غیرقابل کنترل به نظر می‌رسند. به این ترتیب داشتن ابزاری برای تسکین درد زانو در دوران بارداری برای متحرک ماندن در دوران بارداری ضروری است.

رباط‌ها و تاندون‌های اطراف زانو در نتیجه هورمون‌هایی که بدن را برای زایمان آماده می‌کنند شروع به شل شدن می‌کنند. وقتی این اتفاق می‌افتد کاسه زانو می‌تواند از جای خود بیرون بیاید یا بلغزد و زانو را ناراحت تا بسیار دردناک کند.

در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری از شل شدن رباط‌ها و تاندون‌ها وجود ندارد، اما راه‌هایی برای کاهش درد وجود دارد که در ادامه آورده شده است.

ورزش منظم:

ورزش در دوران بارداری بسیار مهم است، زیرا نه تنها از کاهش قدرت مفاصل شل شده در دوران بارداری جلوگیری می‌کند بلکه به جلوگیری از افزایش وزن ناسالم نیز کمک می‌کند. هر دوی این‌ها در ایجاد درد زانو برای مادران آینده مؤثر هستند. انجام پیاده‌روی، شنا، دوچرخه‌سواری و مواردی از این دست گزینه‌های عالی برای ورزش‌های قلبی عروقی هستند.

مطالب پیشنهادی:

دلایل خستگی مفرط در دوران بارداری چیست؟ + 6 راه مقابله با خستگی

آیا زایمان طبیعی سوم راحت تر است؟

طب سوزنی:

هنگامی که جریان خون به ناحیه‌ای کاهش می‌یابد نه تنها مستعد آسیب است بلکه بهبودی آسیب نیز به زمان بیشتری نیاز دارد. یک راه برای مبارزه با زانو درد طب سوزنی است. طب سوزنی برای کسانی که زانو‌های آسیب دیده دارند مفید است، زیرا جریان خون را در ناحیه آسیب دیده افزایش می‌دهد و به بهبود آن کمک می‌کند.

ماساژ:

ماساژ دوران بارداری یک راه عالی برای زنان در دوران بارداری است. اما از آنجایی که ماساژ به تسکین درد نیز کمک می‌کند می‌تواند به کاهش درد زانو برای مادران آینده کمک کند. هنگامی که زنان در دوران بارداری ماساژ قبل از زایمان دریافت می‌کنند استرس کاهش می‌یابد، خلق و خو بهتر می‌شود و درد به ویژه در پشت و پا‌ها کاهش می‌یابد. ماساژ به این عضلات کمک می‌کند تا آرام شوند و درد را در آن‌ها کاهش دهند. به نوبه خود با توجه به اینکه عضلات اطراف زانو در نتیجه ماساژ کمتر ملتهب می‌شوند ممکن است درد زانو نیز کاهش یابد.

گرما و سرما درمانی:

زمانی که یخ روی زانو‌ها قرار می‌گیرد رگ‌های خونی در نتیجه قرار گرفتن در معرض سرما منقبض می‌شوند. این امر باعث کاهش موقت جریان خون در ناحیه و در عین حال کاهش التهاب می‌شود و در نتیجه درد کاهش می‌یابد. همچنین گرما باعث افزایش جریان خون در ناحیه درد می‌شود. هنگامی که جریان خون بیشتری در ناحیه وجود داشته باشد هر آسیبی که رخ داده است می‌تواند سریعتر بهبود یابد.

خوردن غذا‌های سرشار از امگا ۳:

به زنان باردار توصیه می‌شود که برای سلامت نوزادان متولد نشده خود غذا‌های حاوی امگا ۳ بخورند. خوردن غذا‌های حاوی امگا ۳ برای کاهش درد زانو مفید است. امگا ۳ می‌تواند به از بین بردن یا کاهش قابل توجه درد مفاصل مرتبط با زانو در دوران بارداری با جلوگیری از التهاب قبل از اینکه به مفاصل آسیب برساند کمک کند. برای آن دسته از زنانی که از خوردن ماهی که یکی از منابع اصلی امگا ۳ است لذت نمی‌برند می‌توانند از غذا‌هایی مانند دانه کتان، گردو، لوبیا، آووکادو، کلم بروکسل و … استفاده کنند تا از فواید امگا-۳ بهره‌مند شوند.

پوشیدن کفش راحت:

کفش‌های تخت، کفش‌های پاشنه بلند و دمپایی بدترین کفش‌هایی هستند که زنان در دوران بارداری می‌توانند بپوشند، زیرا انگشتان را اذیت و خم می‌کنند و تعادل خود را از دست می‌دهند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد راه رفتن و وضعیت بدن تحت تأثیر قرار می‌گیرد که به زانو‌ها فشار وارد می‌کند و به دلیل فشار درد زانو ایجاد می‌شود.

رعایت وزن:

یکی از شایع‌ترین علل درد زانو در دوران بارداری افزایش وزن است. با افزایش مداوم وزن در دوران بارداری فشار روی زانو‌ها بیشتر می‌شود. وزن بیشتری که در این مدت کوتاه وارد می‌شود باعث ایجاد فشار بیش از حد شده و زانو را اذیت می‌کند. برای مبتلا نشدن به درد زانو اضافه کردن وزن مناسب در دوران بارداری بر اساس وزن قبل از بارداری توصیه می‌شود. نه تنها وزن بعد از بارداری راحت‌تر از بین می‌رود بلکه درد کمتری در زانو‌ها در ماه‌های منتهی به زایمان وجود خواهد داشت.

استراحت:

گاهی اوقات استراحت نکردن کافی در دوران بارداری می‌تواند فشار مضاعفی به زانو وارد کند. به این ترتیب اگر زنان در زانو‌های خود درد دارند باید کمی زمان بگذارند و استراحت کنند و زانو‌های خود را شل کنند.
منبع: پارسینه