ترشحات-دوران-بارداری

با دیدن کدام رنگ ترشحات دوران بارداری به دکتر مراجعه کنیم؟

همه خانم ها با موضوع ترشحات واژن رو به رو هستند و همیشه در پی این هستند که دلیل و منشا این ترشحات را بیابند و گاها از بابت دیدن ترشحات نگران شده و در پی درمان آن هستند این موضوع در بارداری اهمیت …

4.6/5 - (8 امتیاز)

همه خانم ها با موضوع ترشحات در اوایل بارداری و در طول این دوران رو به رو هستند و همیشه به دنبال دلیل و منشا این ترشحات را می گردند و گاها از بابت دیدن ترشحات نگران شده و در پی درمان آن هستند این موضوع در بارداری اهمیت بیشتری برای آنها پیدا می‌کند و از آنجا که پروسه بارداری اغلب برای خانمها پروسه مهم و حتی نگران کننده است هرگونه علائمی در بدن خود را نگران کننده می بینند و می خواهند آن موضوع را از بین ببرند افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری یکی از موضوعاتی است که تقریباً همه خانم‌ها با آن روبرو می شوند.
معمولاً دلیل مهمی برای ترشحات واژن وجود ندارد اما در دوران بارداری به دلیل نازک شدن دیواره واژن و دهانه رحم بدن به صورت سیستماتیک برای جلوگیری از ورود عفونت و بیماری به داخل بدن ترشحات واژن را افزایش می‌دهد.
ترشحات سفید در بارداری ، ترشحات قهوه ای و ترشحات زرد از جلمه مواردی است که بیشتر در بین زنان مشاهده شده و ما به توضیح دلایل آن خواهیم پرداخت.

ترشحات بارداری در ابتدا کم و با بالا رفتن سن بارداری افزایش می‌یابد و دلیل افزایش آن می‌تواند فشار و سنگینی رحم و بچه روی مثانه و واژن باشد.

انواع ترشحات دوران بارداری

ممکن است در دوران بارداری انواع مختلفی از ترشحات را مشاهده کنید که در ادامه به معرفی و بررسی آنها می پردازیم.

ترشحات سفید در بارداری

ترشحات سفید در اوایل بارداری مشاهده می شوند و معمولاً بوی غلیظی ندارند و حتی ممکن است پیش از بارداری نیز این ترشحات را مشاهده کرده باشید این ترشحات تا زمانی که بوی بد یا ایجاد خارش و سوزش نکند نگران کننده نیست.

ترشحات سبز در بارداری

در صورتی که دچار زگیل تناسلی یا سوزاک شده باشید یا عفونت داشته باشید ترشحات سبز رنگ را مشاهده می کنید.

ترشحات صورتی در بارداری

ترشحات صورتی در اوایل بارداری و روزهای نخستین لقاح دیده می‌شود که در اثر مخلوط شدن خون با ترشحات سفید رنگ ایجاد می شود و ممکن است صورتی تیره روشن یا معمولی باشد همچنین ممکن است در اواخر بارداری ترشحات صورتی را مشاهده کنید که یکی از نشانه های نزدیک بودن زایمان است چنانچه ترشحات صورتی همراه با خارش و سوزش بود می تواند نشانه از عفونت باشد و بهتر است با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.


در بارداریهای اکتوپیک نیز ترشحات صورتی دیده می‌شود و همچنین در بعضی موارد ترشح صورتی نشانه سقط جنین است.

مطالب دیگر:

– مراحل زایمان طبیعی و تولد نوزاد

– افسردگی بعد از زایمان

– همه آنچه که باید راجع به دیابت بارداری بدانید

– تست غربالگری بارداری و هزار حرف نگفته

ترشحات قرمز در بارداری

این ترشحات مهمترین نوع ترشحات در دوران بارداری هستند و احتیاج به توجه ویژه و اقدام فوری دارد در صورت مشاهده این نوع ترشحات فوراً به پزشک مراجعه کنید خصوصاً اگر این ترشحات با خونریزی و خارج شدن لخته های خون از واژن همراه باشد این ترشحات می تواند نشانه بارداری خارج از رحم، عفونت در سه ماهه اول، یا سقط جنین باشد و اصطلاحاً در بارداری به آن لکه‌بینی نیز گفته می شود بهتر است با مشاهده لکه های قرمز و خونی رنگ فورا با پزشک خود مشورت کرده و مورد معاینه قرار بگیرید.

ترشحات زرد رنگ در بارداری

افزایش عفونت باعث زرد شدن رنگ ترشحات یا سبز شدن آن می‌شود و ممکن است با سوزش خارش و تورم همراه باشد و نیاز به پیگیری از طریق پزشک دارد.

ترشحات قهوه ای در بارداری

این ترشحات با افزایش سطح خون در بدن ایجاد می شود و از دلایل مشاهده آن می توان به نزدیکی یا معاینه داخلی توسط پزشک اشاره کرد این ترشحات اغلب نگران کننده نیستند.

ترشحات قهوه ای در بارداری-ترشحات در اوایل بارداری
ترشحات در اوایل بارداری

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در هر زمان از دوران بارداری چنانچه نوع ترشحات شما غلظت بیشتر پیدا کرد یا همراه با بوی بد و سوزش و خارش بود یا ایجاد درد کرد یا اگر در ترشحات کف و رگه های بریده بریده دیدیم باید با پزشک خود مشورت کنید.

برای جلوگیری از هر گونه عفونت در دوران بارداری و برای اینکه دوره بارداری سالم و بی خطر داشته باشید همیشه نکات بهداشتی را رعایت کرده از فعالیتهای جنسی بیش از حد و کنترل نشده بپرهیزید و از پوشیدن لباس های تنگ و با الیاف مصنوعی خودداری کنید همچنین در شست و شوی واژن خود از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید چرا که به صورت خودکار بدن شما منطقه واژن را تمیز و ضدعفونی خواهد کرد.