ماجرای گشت بارداری چیست؟/ جزئیات سامانه ملی باروری سالم

ماجرای گشت بارداری چیست؟/ جزئیات سامانه ملی باروری سالم

5/5 - (2 امتیاز)

سخنگوی وزارت بهداشت از راه‌اندازی سامانه ملی «باروری سالم» با هدف هوشمندسازی خدمات بهداشتی – درمانی حوزه سلامت مادران باردار و درمان ناباروری خبر داد و افزود: چیزی تحت عنوان « گشت بارداری» در مراکز بهداشتی ودرمانی وجود ندارد و کلیه خدمات بهداشتی، درمانی و مشاوره‌ای درباره بارداری و درمان ناباروری در سطوح مختلف توسط پزشکان، ماماها و بهورزان به طور حضوری یا از طریق سامانه یکپارچه باروری سالم ارائه می‌شود.

به گزارش ایسنا، پدرام پاک آیین با اشاره به اجرای ماده ۵۴ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: این وزارتخانه برای حمایت از سلامت مادر باردار، ارتقاء مراقبت‌های بهداشتی در دوران بارداری، زایمان ایمن و هوشمند سازی خدمات بهداشتی درمانی حوزه سلامت مادران اقدام به راه اندازی سامانه ای ملی  و یکپارچه کرده است. در این سامانه، اطلاعات مادران باردار و همین طور افراد نابارور و خدماتی که مراکز بهداشتی، درمانی، آزمایشگاه‌ها، مراکز درمان ناباروری و مراکز تصویربرداری در بخش دولتی و خصوصی به اشخاص ارائه می‌کنند، ثبت و ارزیابی می‌شود. 

سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام اتصال این سامانه الکترونیک به سامانه‌های نظام پزشکی، بیمه‌ها، ‌سامانه «سپاس» و سامانه «سیب »که بانک اطلاعاتی مرجع سلامت به شمار می‌آید، همچنین آزمایشگاه‌ها و مراکز تصویربرداری تصریح کرد: سامانه حاضر، سامانه‌ای پیشرو برای ارتقای مراقبت‌ها و خدمات مبتنی بر سلامت مادر و کودک  از یک سو و مؤثرسازی درمان ناباروری از سوی دیگر است. 

پدرام پاک آیین همچنین با رد برخی شایعات گفت: چیزی تحت عنوان « گشت بارداری» در مراکز بهداشتی ودرمانی وجود ندارد و کلیه خدمات  بهداشتی، درمانی و مشاوره ای درباره بارداری و درمان ناباروری در سطوح مختلف توسط پزشکان، ماماها و بهورزان به طور حضوری یا از طریق سامانه یکپارچه باروری سالم  ارائه می‌شود.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به امکانات سامانه باروری سالم اشاره و تصریح کرد: کاربران اعم از مادران باردار و افراد نابارور از طریق این سامانه خدمات مشاوره‌ای تلفنی رایگان و پیامک‌های مراقبتی دریافت خواهند کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین  با تکذیب برخی شایعات مبنی بر ارتباط بین این سامانه و تغییر در مرجع صدور مجوز سقط جنین گفت: پیش از ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت هم  سقط جنین جز در مواردی که به موجب قانون استثنا شده است، ممنوع بود، نه در اختیار والدین و یا پزشکان. در واقع این موضوع همواره در صلاحیت مراجع قضایی قرار داشته و از طریق پزشکی قانونی صورت می‌گرفته و نظام سلامت در این مورد ذیصلاح شناخته نمی‌شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با ارائه توضیحاتی بیشتر درباره سامانه ملی باروری سالم ادامه داد: از زمانی که مادر باردار به پزشک مراجعه می‌کند و درخواست آزمایش یا سونوگرافی صورت می‌گیرد، نتایج  در این سامانه ثبت و مجموعه اقدامات در آن  بارگذاری می‌شود.

وی با بیان این که یکی از امکانات این سامانه، پنل یکپارچه نسخه نویسی الکترونیک است، گفت: پزشکان صرفنظر از این که بیمار آنها تحت پوشش کدام یک از بیمه‌ها باشد، می‌توانند با امضای دیجیتال از خدمات یکپارچه این سامانه استفاده کنند.

پاک آیین سیاست وزارت بهداشت در حوزه جمعیت را  آسان‌سازی و ارزان‌سازی دسترسی مادران به ویژه در دوره بارداری و شیردهی به تسهیلات و خدمات مشاوره‌ای پزشکی و گسترش پوشش بیمه‌ای هزینه‌ زایمان آنها دانست و گفت: درمان ناباروری و تقویت نهادها و مؤسسات تخصصی این حوزه از اولویت‌های وزارت بهداشت  است.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین از برنامه این وزارتخانه برای توسعه مراکز درمان ناباروری خبر داد و افزود: در هر نقطه‌ای که دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد، دست کم یک مرکز سطح دو درمان ناباروری ایجاد می‌شود تا دسترسی مردم به این خدمات آسان و ارزان شود. 

بنابر اعلام وزارت بهداشت، پاک آیین گفت: خوشبختانه کمتر از ۲۵ درصد زوجین نابارور نیازمند درمان تخصصی مانند آی وی اف هستند و بخش بیشتری از آنها با درمان ساده‌تر، فرزندآوری خواهند داشت.

وی عقیم ‌سازی دائم زنان و مردان و یا مواردی را  که احتمال برگشت‌پذیری در آنها ضعیف یا بسیار دشوار باشد، به دلیل عوارض پزشکی مطابق قانون ممنوع  خواند و اضافه کرد: مواردی که بارداری برای مادر  اولا خطر جانی یا عوارض جسمی جدی داشته باشد، ثانیا راه دیگری نداشته و ثالثا دفع ضرر با پیشگیری‌های موقت ممکن نباشد، از این قاعده مستثناست.

منبع: ایسنا.