سونوگرافی-واژینال

خطرات انجام عکس رنگی رحم ( سونوگرافی واژینال ) برای زنان و مادران چیست ؟

  • همیشه با قرار گرفتن در معرض بیش از حد به تابش، احتمال ابتلا به سرطان وجود دارد.

( اما ممکن است مزیت تشخیص دقیق با این روش، بیشتر از خطرات احتمالی آن باشد. دوز مؤثر تابش اشعه برای این روش باید متفاوت باشد.)

  • برای فرد مبتلا به یک بیماری التهابی مزمن، عفونت لگن یا بیماری‌های مقاربتی درمان نشده ، برای جلوگیری از بدتر شدن عفونت باید حتماً قبل از عمل به پزشک یا تکنولوژیست خود این موضوع را اطلاع دهید.
  • زنان باید در صورت احتمال حاملگی باید پزشک یا تکنولوژیست خود مطلع کنند .

محدودیت‌ها:

عکس رنگی رحم تنها داخل رحم و لوله‌های رحم را نشان می‌دهد. اختلالات تخمدان، دیواره رحم و دیگر سازه‌های لگن ممکن است با ام.آر.آی یا سونوگرافی مورد بررسی قرار گیرد. مشکلات ناباروری ممکن است ناشی از علت‌هایی باشد که با عکس رنگی از رحم ارزیابی نمی‌شود، از جمله این علت‌ها تعداد کم اسپرم یا غیرطبیعی و یا عدم توانایی لانه‌گزینی یک تخمک بارور در رحم است.

اختلالات تخمدان، دیواره رحم و دیگر سازه‌های لگن ممکن است با ام.آر.آی یا سونوگرافی مورد بررسی قرار گیرد. مشکلات ناباروری ممکن است ناشی از علت‌هایی باشد که با عکس رنگی از رحم ارزیابی نمی‌شود، از جمله این علت‌ها تعداد کم اسپرم یا غیرطبیعی و یا عدم توانایی لانه‌گزینی یک تخمک بارور در رحم است.

عوارض عکسبرداری رنگی رحم:

بعد از این آزمایش تا مدتی ناراحتی خفیفی به همراه خواهد داشت. هنگامی که کاتتر وارد واژن شده و ماده حاجب به بدن تزریق می‌شود، ممکن است کمی ناراحتی و گرفتگی عضلات بوجود آید، اما به سرعت برطرف خواهد شد.

همچنین ممکن است سوزش خفیف صفاق (پوشش حفره شکمی) ایجاد شود و باعث گسترش درد در قسمت پایین شکم گردد، اما در حد بسیار کم و موقتی خواهد بود. بسیاری از زنان طی چند روز پس از معاینه، لکه بینی واژینال را تجربه می‌کنند که کاملا طبیعی است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − سه =