بارداری خارج از رحم

از کجا بفهمیم بارداری خارج از رحم است؟

امتیاز دهید post

هنگامی که تخمک بارور در جایی خارج از رحم لانه گزینی و رشد کند، حاملگی خارج رحم شکل میگیرد. هیچ راهی برای جابه جا کردن و انتقال تخمک بارور به درون رحم وجود ندارد، بنابراین پایان دادن به بارداری تنها راه ممکن برای برطرف کردن مشکل در حاملگی خارج رحم است.

هنگامی که تخمک بارور در جایی خارج از رحم لانه گزینی و رشد کند، حاملگی خارج رحم شکل می گیرد. هیچ راهی برای جابه جا کردن و انتقال تخمک بارور به درون رحم وجود ندارد، بنابراین پایان دادن به بارداری تنها راه ممکن برای برطرف کردن مشکل در حاملگی خارج رحم است. درصد کمی از زنان دچار حاملگی خارج رحم می شوند. اگرچه برخی از عوامل می تواند احتمال حاملگی خارج رحم را افزایش دهد؛ اما این مشکل ممکن است برای هر کسی به وجود بیاید و از آنجا که می‌تواند برای مادر بسیار خطرناک باشد، لازم است علائم آن سریع تشخیص داده شود و تحت درمان قرار گیرد.

متخصص رادیولوژی و سونوگرافی نوشت: هنگامی که تخمک بارور در جایی خارج از رحم لانه گزینی و رشد کند، حاملگی خارج رحم شکل میگیرد. هیچ راهی برای جابه جا کردن و انتقال تخمک بارور به درون رحم وجود ندارد، بنابراین پایان دادن به بارداری تنها راه ممکن برای برطرف کردن مشکل در حاملگی خارج رحم است. درصد کمی از زنان دچار حاملگی خارج رحم می شوند. اگرچه برخی از عوامل میتواند احتمال حاملگی خارج رحم را افزایش دهد؛ اما این مشکل ممکن است برای هر کسی به وجود بیاید و از آنجا که میتواند برای مادر بسیار خطرناک باشد، لازم است علائم آن سریع تشخیص داده شود و تحت درمان قرار گیرد.

علت بارداری خارج از رحم

علت بارداری خارج از رحم همیشه مشخص نیست. برخی از مواردی که میتواند موجب بارداری خارج از رحم شوند عبارت اند از:

 • التهاب و زخم در لوله فالوپ در اثر جراحی، عفونت یا بیماری قلبی
 • عوامل هورمونی
 • ناهنجاری های ژنتیکی
 • نواقص مادرزادی
 • بیماری‌هایی که بر شکل و شرایط لوله های فالوپ و اندام‌های تناسلی تأثیر میگذارند.
 • بارداری به وسیله IUD
 • داشتن سابقه بارداری خارج از رحمی
 • انجام درمان‌های ناباروری
 • مصرف داروهای ناباروری
 • علائم حاملگی خارج از رحم

حساسیت و درد در ناحیه‌ی شکم و لگن: در این شرایط دردهای ناگهانی و پیوسته در ناحیه‌ی شکم و لگن مشاهده میشود که ابتدا خفیف بوده و سپس تشدید می شود. این دردها با انجام فعالیت یا سرفه و حرکات روده افزایش پیدا میکند. درد در یک ناحیه حس میشود؛ اما در همه‌ی قسمت‌های شکم و لگن می‌تواند وجود داشته باشد.

لکه بینی یا خونریزی واژینال در صورت اطمینان از بارداری: لکه بینی یا خونریزی مانند آغاز یک دوره‌ی قاعدگی، خفیف است. در این شرایط خون به رنگ قرمز یا قهوه‌ای (مثل رنگ خون خشک شده) مشاهده میشود. خونریزی ممکن است پیوسته یا متناوب و شدید یا خفیف باشد.

درد در ناحیه‌ی کتف و گردن: گرفتگی عضلانی و خونریزی میتواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ اما درد در ناحیه کتف به خصوص زمانی که خانم باردار در حال استراحت است، از علائم بارز برای تشخیص بارداری خارج رحمی به شمار میرود؛ چراکه درد به علت خونریزی داخلی ایجاد میشود که در اثر تحریک عصبی در کتف بروز میکند.

پارگی لوله‌ی فالوپ: علائمی مانند شوک، ضعف، تپش قلب، پوست رنگ پریده و سرگیجه یا غش مشاهده میشود.

حالت تهوع و استفراغ همراه با درد

درد در یک سمت بدن

انقباض و گرفتگی عضلات شکم.

تشخیص بارداری خارج از رحم

برای اطلاع از اینکه آیا حاملگی خارج از رحم دارید یا خیر، پزشک احتمالاً موارد زیر را انجام میدهد:

معاینه لگن برای بررسی اندازه رحم و احساس رشد یا حساسیت در شکم.

آزمایش خونی که سطح هورمون بارداری (hCG) را بررسی میکند. این آزمایش 2 روز بعد تکرار میشود. در اوایل بارداری، سطح این هورمون هر 2 روز دو برابر میشود. سطوح پایین نشان دهنده مشکلی مانند حاملگی خارج از رحم است.

سونوگرافی میتواند تصاویری از آنچه در داخل شکم شما وجود دارد را نشان دهد. با سونوگرافی، پزشک معمولاً 6 هفته پس از آخرین قاعدگی شما میتواند حاملگی را در رحم مشاهده کند.

تشخیص بارداری خارج رحمی با سونوگرافی

 • سونوگرافی شکمی (Abdominal ultrasound): سونوگرافی (Abdomen) از روی شکم انجام میشود. برای بهتر شدن کیفیت تصاویر از مقداری ژل مخصوص سونوگرافی در سطح پوست استفاده می‌شود.
 • سونوگرافی واژینال (Transvaginal ultrasound): در این نوع از سونوگرافی از یک مبدل فراصوت کوچک تر استفاده میشود. این مبدل وارد واژن شده و بعد از آن تصویری دقیق تر و واضح تر از فضای داخلی به دست می‌آید. معمولاً این نوع از سونوگرافی در اوایل بارداری انجام می شود. موقعیت دهانه رحم در این روش مورد ارزیابی قرار میگیرد، هم در قسمت خلفی (رو به دنبالچه) و هم در جلو.

آمادگی برای سونوگرافی رحم

در صورت انجام سونوگرافی شکمی، لازم است مثانه شما پر باشد. زمانی که مثانه کاملاً پر باشد، باعث میشود که اندام شما در تصویر واضح تر دیده شود.

برای سونوگرافی واژن ، باید مثانه خود را درست قبل از آزمایش خالی کنید.

عوارض سونوگرافی رحم

از استفاده از مبدل سونوگرافی به پوست در هنگام سونوگرافی از طریق شکم، هیچ اشعه‌ای استفاده نمیشود و به طور کلی هیچگونه ناراحتی وجود ندارد. ممکن است با قرار دادن مبدل ترانس واژینال در واژن، احساس ناراحتی جزئی داشته باشید. سونوگرافی از طریق واژینال نیاز به پوشاندن مبدل سونوگرافی در یک غلاف پلاستیکی یا لاتکس دارد که ممکن است در بیماران با آلرژی به لاتکس، واکنش ایجاد کند.

منبع: انتخاب