سونو-NT

سونو nt یا سونوگرافی NT و آنچه نمی‌دانید؟

5/5 - (7 امتیاز)

سونوگرافی ان تی ، تحت عنوان غربالگری اول در هفته ی یازدهم تا چهاردهم بارداری انجام می شود. این سونو که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به بررسی دقیق ضخامت پشت گردن جنین می پردازد. سونو nt مخفف  Nuchal-Translucency به معنای فضای شفاف پشت گردن است.

در این سونوگرافی احتمال ابتلای جنین به سندروم داون، بیماریهای قلبی و نقص های ستون فقرات نیز بررسی می شود.

در سونو nt متخصص مربوطه فضای شفاف پشت گردن جنین را به دقت مورد بررسی قرار می گیرد و چنانچه این فضا، از اندازه های استاندارد بزرگتر باشد، احتمال وجود بیماری در جنین مطرح می شود.

به این دلیل که جنین مبتلا به ناهنجاری مادرزادی، معمولا مایع تجمع یافته ای در ناحیه پشت گردن خود در طول سه ماه اول بارداری دارد و این فضای روشن، بزرگتر از میزان جنین های سالم و طبیعی می باشد.

مطالب دیگر:

– درمان فشار خون بالا در طب سنتی بدون دارو/ درمان خانگی

– درمان خانگی جوش صورت در تنها در ۲ هفته – ۱۰۰ % کاربردی

– آیا رابطه در دوران بارداری خطرناک است؟

دقت داشته باشید که سونو nt فقط در بازه زمانی مشخص شده می تواند انجام بشود چرا که تنها در این مدت مایع پشت گردن جنین شفاف و قابل بررسی است.

قبل از هفته یازدهم جنین بیش از حد کوچک است و امکان بررسی وجود ندارد. بعد از هفته چهاردهم نیز مایع پشت گردن شفافیت خود را از دست می دهد.

از اطریق این سونو زمان دقیق زایمان طبیعی نیز تشخیص داده می شود. همچنین از طریق بررسی تیغه بینی، احتمال وجود سندروم داون بررسی می شود. چرا که در افراد مبتلا به سندروم داون تیغه بینی تشکیل نمی شود. بطور کلی شکل استخوان بینی و زاویه آن با استخوان پیشانی در تشخیص بسیاری از بیماری ها در هر سنی کمک می کند.

علاوه بر مواردی که ذکر شد، پزشک با اندازه گیری نواحی مختلف بدن جنین، سلامت او را از جهات مختلف می سنجد.

دقت این سونوگرافی 75 درصد می باشد و وقتی با آزمایش خون همراه شود به 85 درصد می رسد. در همه ی تشخیصات پزشکی درصدی از احتمال خطا وجود دارد اما انجام این آزمایشات و سونوگرافی ها به همه ی مادران باردار توصیه می شود.

سونو nt نرمال چند است؟


NT کمتر از 3.5 میلی متر زمانی که جنین 45 میلی متر در 84 میلی متر است، استاندارد است. NT با رشد جنین بیشتر میشود. جنینی که این میزان NT داشته باشد در معرض خطر کمتری قرار دارد هرچند که میزان بالای NT نیز دلیل بر وجود مشکل نیست. جنینی با NT 2.9 میلی متر هم در محدوده طبیعی قرار دارد. 9 جنین از 10 جنین میزان NT بین 2.5 تا 3.5 میلی متر دارند که مناسب است.  جنینی با NT 6 میلی متر در معرض خطر سندرم داون و دیگر ناهنجاریهای کرموزومی قرار دارد. 

عوامل تاثیر گذار بر نتیجه سونوگرافی NT

شاید با وجود این که جنین هیچ مشکلی ندارد، نتایج سونوگرافی NT (سونو nt) دارای احتمال زیاد وجود برخی مشکلات در جنین باشد، این حالت، نتیجۀ ” مثبت کاذب ” نام دارد. همچنین ممکن است حالت عکس آن پیش آید و نتایج حاکی از نبود مشکل باشد، درحالی‌که ممکن است جنین دارای مشکل باشد، این حالت را نیز نتیجۀ “منفی کاذب” می‌نامند. همچنین ممکن است عواملی در نتیجۀ این سونوگرافی مؤثر باشد که تعدادی از این عوامل که می‌تواند تأثیرگذار باشد، در زیر اشاره شده:

  • داشتن اضافه وزن مادر یا چاقی مفرط او
  • عدم توانایی در دراز کشیدن به پشت در طول آزمایش
  • وجود مدفوع دفع نشده (وجود مدفووع در روده‌ها )
  • فعالیت بیش از حد جنین در هنگام سونوگرافی
  • پایین بودن غیرطبیعی حجم مایع آمنیوتیک
  • قرار گرفتن جنین در وضعیت خاصی در طول سونوگرافی