شیردهی-به-نوزاد

شروع آسان شیردهی به نوزاد + شیردهی به نوزاد

اولین باری که نوزاد خود را در آغوش می‌گیرید ، بهترین موقع برای اولین شیردهی است . ابتدا ، بدن شما مقادیر کمی از شیر اولیه مخصوصی به نام آغوز تولید می‌کند که به محافظت از کودک در برابر عفونت …

5/5 - (7 امتیاز)

اولین باری که نوزاد خود را در آغوش می‌گیرید ، بهترین موقع برای اولین شیردهی است . ابتدا ، بدن شما مقادیر کمی از شیر اولیه مخصوصی به نام آغوز تولید می‌کند که به محافظت از کودک در برابر عفونت و قدرت گرفتن کمک میکند .

معدۀ نوزاد خیلی کوچیکه ، بنابراین او تنها به همین مقدار کوچک برای سیر شدن نیاز داره . با بزرگ شدن معدۀ نوزاد ، نوع شیر شما عوض میشه و میزان شیر تولیدی در سینه هم افزایش پیدا میکنه .

شروع شیردهی

برای شروع یادگیری شیر دادن به نوزاد ، بهتره بدن نوزاد را خیلی آرام به سوی خود قرار بدهید ؛ در حالتی که نوزاد سینه به سینۀ شما قرار داشته باشد .

نوک سینه خود را بر لب بالای کودک بگذارید و زمانی که او دهانش را کاملا باز کرد ، او را آرام به سمت سینه خود بکشید و سینه را برای راحتی نوزاد با دستتان نگه دارید . دهان او نه فقط نوک سینه ، بلکه ناحیه آرئولا یعنی همان هالۀ رنگی اطراف نوک سینۀ شما را نیز هر اندازه که ممکن است بپوشاند.

اگر فکر میکنید نوزاد در پیدا کردن نوک سینه یا نگه داشتن آن مشکل دارد ، نگران نباشید ، زیرا شیردهی به صبر و تمرین احتیاج دارد . بهتره از یک پرستار بخواهید که شیردهی را به شما یاد بدهد.

اگر نوزادتان زودرس است ، ممکن است نتوانید شیردهی را خیلی زود شروع کنید ، اما لازم است تا پمپ کردن یا دوشیدن شیر خود را شروع کنید .

نوزاد شما ، تا زمانی که به اندازۀ کافی برای شیر خوردن از سینه قوی شود ، این شیر را از طریق یک لوله یا شیشه‌ شیر می‌خورد.

به یاد داشته باشید که وقتی شیردهی را شروع می‌کنید ، این کار نباید دردناک باشد . دقت کنید که وقتی نوزاد سینه را می‌گیرد ، چه حسی در سینه دارید ؟

دهان نوزاد باید بخش بزرگی از هالۀ اطراف سینه را در پایین نوک سینه بپوشاند و نوک سینه باید کاملاً در دهان نوزاد قرار بگیرد .

اگر جفت شدن نوک سینه در دهان نوزاد برای شما دردناک است ، مکیدن او را لحظه‌ای با قرار دادن انگشت کوچکتان بین گوشۀ دهان نوزاد و نوک سینۀ خود قطع کنید و پس از کاهش درد دوباره امتحان کنید . وقتی نوزاد دهانش را درست جفت کند ، بقیۀ کار را خود به‌ خود انجام خواهد داد .

دفعات شیردهی روزانه

در طول روز باید به دفعات زیاد به نوزاد شیر بدهید . هر چه میزان شیر داده شده به نوزاد بیشتر باشد ، شیر بیشتری در سینۀ شما تولید میشود . 8 تا 12 بار شیردهی در هر روز مناسبه . طبق نظر متخصصان ، هر وقت که نوزاد نشانه‌های اولیۀ گرسنگی مثل افزایش هوشیاری یا فعالیت بیشتر، لمس هر چیزی ، مکیدن دست خود یا جست‌ و جوی سینه را نشان داد لازم است به او شیر بدهید .

در ایده‌آل ترین حالت ، گریه آخرین نشانه‌ ی گرسنگی است ، بنابراین شما باید تغذیۀ کودک را قبل از گریه او شروع کنید .

در روزهای اول ، ممکنه مجبور بشید کودک خود را برای غذا دادن از خواب بیدار کنید و او ممکن است در میان شیردهی دوباره بخوابد .

برای بیدار نگه داشتن او در طول شیر خوردن ، می‌توانید یک لایه از لباس‌هایش را درآورید و برای اینکه مطمئن باشید کودکتان به اندازۀ کافی شیر می‌خورد ، بهتر است هر بار که چهار ساعت از آخرین وعدۀ شیردهی گذشته است ، او را برای شیر خوردن بیدار کنید .

پیدا کردن روش و وضعیت شیردهی

شیردهی ، مخصوصا در ماه‌های اول می‌تواند تا ۴۰ دقیقه طول بکشد . به همین خاطر ، بهتر است یک نقطه دنج خانه را برای شیردهی انتخاب کنید و نوزاد خود را در وضعیتی نگه دارید که دست‌ها و پشتتان را اذیت نکند .

می‌توانید پشت سر نوزاد را به دستتان تکیه بدهید . انتخاب روش شیردهی مناسب به راحت بودن آن روش به شما ارتباط دارد.

اگر شیردهی را در حالت نشسته انجام می‌دهید ، یک بالش شیردهی می‌تواند کمک بزرگی برای نگه داشتن نوزاد باشد .

بسیاری از مادران هم می‌گویند که یک زیرپایی یا چهارپایه ، شیردهی را راحت‌ تر می‌کنه .

هر وضعیتی را که انتخاب می‌کنید ، هر بار تا زمانی که شما و نوزادتان در وضعیت راحتی قرار نگرفته‌اید ، شیردهی را شروع نکنید ، زیرا مدت زمان زیادی را در آن وضعیت خواهید بود .

تغذیه مادران شیرده

رژیم غذایی سالم در دوران شیردهی مهم‌ ترین چیزی است که به آن نیاز دارید .

هر چند اگر تغذیه شما کیفیت کافی را نداشته باشد ، باز هم بدن شما می‌تواند برای نوزاد شیر تولید کند ، اما داشتن رژیم غذایی متعادل تضمین کننده ی کمیت و کیفیت شیر به بهترین وجه ممکن است و باعث میشه شما نیز شاداب‌ تر باشید .

پس به جای شمارش کالری‌ها ، احساس گرسنگی خود را معیار قرار دهید و در طول روز مایعات کافی بنوشید تا بدنتان آب کافی داشته باشد .

اکثرا مادران در دوران شیردهی بیشتر گرسنه می‌شوند ، زیرا بدن شما شبانه‌ روز در حال تولید شیر است .

خوردن وعده‌های غذایی کم‌ حجم‌ تر به همراه میان‌ وعده‌ های سالم در بین وعده‌های اصلی ، همان کاری که ممکن است در دوران بارداری انجام داده باشید ، یک راه خوب برای کنترل گرسنگی و حفظ سطح بالای انرژی است .

به عنوان یک قانون کلی ، بیشتر مادران شیرده حدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ کالری بیشتر از مادرانی نیاز دارند که به نوزاد شیر خودشان را نمی‌دهند .

همچنین بیشتر کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند ، از خوردن غذاهای تند توسط مادر خود اذیت نمی‌شوند . در واقع ، نوزادان از تنوع در طعم شیر لذت می‌برند .

هیچ غذایی برای همۀ نوزادان مشکل‌ ساز نیست ، بنابراین نیازی نیست که مادران مواد غذایی خود را محدود کنند .

اما اگر کودک بعد از هر باری که شما یک غذای خاص مثل محصولات لبنی را می‌خورید ، بیشتر نفخ می‌کند یا تحریک‌ پذیر می‌شود ، سعی کنید مدتی از ان غذا کمتر مصرف کنید تا ببینید چه تغییری حاصل می‌شود .

مشکلات احتمالی در شیردهی

بعضی از مادران به راحتی با شیردهی تطبیق پیدا می‌کنند و به مانع جسمی یا عاطفی خاصی مواجه نمی‌شوند ، اما یادگیری شیردهی برای بسیاری از تازه‌ مادرها سخت است .

اگر دلسرد شدید ، بدانید که تنها شما نیستید که این احساس را دارید .

این امر طبیعی است که به خاطر نیازهای مداوم کودک و به دلیل کمبود خواب ، احساس گیجی و فرسودگی کنید .

اگرچه قرن‌ هاست که مادران به نوزادان خود شیر می‌دهند ، اما شیردهی همیشه راحت نیست . بسیاری از مادران در اوایل دوران شیردهی با مشکلاتی روبه‌رو میشوند .

اگر هر کدام از موارد زیر را دارید که از مشکلات معمول شیردهی در دو ماه اول پس از زایمان است و لازمه تا با پزشک خود تماس بگیرید :

  • احتقان پستان یا پُری و دردناکی بیش از حد سینه
  • زخم شدن یا ترک نوک سینه
  • التهاب پستان یا ماستیت ؛ نوعی عفونت پستان

یادتان باشد نباید در سکوت درد بکشید ، گرفتن کمک و پشتیبانی در مورد شیردهی تنها به یک تماس تلفنی با پزشکتان یا یک شخص آگاه نیاز دارد ، پس خیلی بهتر و لازم است با پزشک یا مامای خود در مورد عوارضی که در شیردهی دارید صحبت کنید.