درمان تنبلی تخمدان در طب سنتی

درمان تنبلی تخمدان در طب سنتی

اولین و مهمترین علامتی که میتوانید از آن بفهمید که دچار مشکلات تخمدانی شده اید نامنظم بودن پریود( قاعدگی) شماست، نامنظمی قاعدگی بصورت قطع قاعدگی و یا طولانی شدن قاعدگی یا قاعدگی …

5/5 - (6 امتیاز)

اولین و مهمترین علامتی که میتوانید از آن بفهمید که دچار مشکلات تخمدانی شده اید نامنظم بودن پریود( قاعدگی) شماست، نامنظمی قاعدگی بصورت قطع قاعدگی و یا طولانی شدن قاعدگی یا قاعدگی شدید و یا علائم دیگر از قبیل افزایش هورمون های مردانه بدن، جوش و آکنه در بدن و صورت، افزایش موهای زائد صورت و ضخیم شدن موها، کاهش موهای روی پیشانی، چرب شدن پوست بدن،از جمله دلایلی که باعث برهم خوردن دراین چرخه می شود( یکی از دلایل دیگر غده‌ی هیپوفیز می‌باشد که فعلا مورد بحث نیست).

دلایل تنبلی تخمدان چیست ؟

 1. علت های ژنتیکی
 2. استرس های روحی
 3. مشکلات هورمونی و انسولین و دیابت
 4. مشکلات و بیماری های تیروئیدی
 5. مشکلات غده فوق کلیوی
 6. تومورهای مغزی
 7. مشکلات وبیماری های عفونی ومیکروبی لگن ورحم
 8. بعضی داروها با پروژسترون ها و هورمون ها

ولی طب اسلامی_ایرانی علاوه بر موارد بالا که هر کدام خود بحث مفصلی دارد موارد زیر را هم جزو بوجود آوردن تنبلی تخمدان می داند.

درمان تنبلی تخمدان در طب سنتی :

 1. غلبه ی رطوبت در تخمدان
 2. چاقی شکمی و چربی نواحی شکم و پهلو و افزایش وزن
 3. خوردن سردیجات در دوران قاعدگی
 4. حمام کردن در این دوران (قاعدگی)
 5. نشستن در مکان های سرد به شکل چهارزانو
 6. استفاده از نواربهداشتی های شیمیایی و عدم استفاده از دستمال نخی در دوران قاعدگی
 7. اختلال در کارکرد کبد( اگر کبد به عنوان آشپزخانه ی بدن، به دلیل رژیم غذایی نامناسب دچار اختلال شود در بیشتر موارد در خانم ها مشکلات خود را به رحم و سینه می ریزد و بیماری هایی از قبیل کیست سینه و رحم و فیبروم و…. پدید می آورد)

پیشنهاد طب سنتی برای درمان خانگی تنبلی تخمدان

درمان خانگی تنبلی تخمدان:

 1. بادکش گرم تخمدان برای افرادی که دچار تاخیر در زمان قاعدگی هستند. به این صورت است که باید نواحی بادکش تخمدان را با روغن سیاهدانه اصل چرب کرده و لیوان ها را در محل ورغنی قرار دهید. یک روز درمیان به غیر از دوران قاعدگی تا ۱۴ روز بادکش گرم تخمدان تا سه دوره انجام شود. همچنین افراد دچار تاخیر در زمان قاعدگی مرتب نواحی زیر شکم و تخمدان را باید با روغن سیاهدانه و یا بادام تلخ اصل چرب کنند تا به گرم شدن مزاج رحم کمک کنند.
 2. باید از شربت مصفای خون (منضج اخلاط ثلاثه) در یک دوره ۴۰ روزه استفاده نمایید .
 3. برای اشخاصی که دچار این اختلال در قاعدگی از قبیل تاخیر در زمان قاعدگی یا تکرار در پریود هستند، صبح ها یک استکان عرق رازیانه (افراد مبتلا به توده‌ی سینه عرق فراسیون استفاده کنند) و عصرها یک استکان عرق گیاه بومادران بنوشید.( مدت زمان مصرف حداقل ۹۰ روز)
* اگر عرق رازیانه مصرف می کنید در ایام عادت ماهیانه قطع شود
 • ترکیبی از عسل و سیاهدانه صبح و شب یک قاشق مرباخوری و برای افرادی که مزاج گرم و خشک با غلبه ی گرما دارند توصیه می شود هر روز خاکشیر و عرق شاهتره یا کاسنی نصف لیوان میل بفرمایید.
 • حجامت در میانه فصل بهار و پاییز به صورت عام و ساکرال برای ای افراد بسیار مناسب است. اگر شخص دارای مزاج سرد و تر است قبل از حجامت به مدت ده روز عرق نعنا همراه با عسل میل کند و تا چند روز بعد از انجام حجامت از خوردن غذاهایی با طبع سرد دوری کنند.
 • شربت سرکه انگبین را طبق دستور زیر تهیه و تا ۶ ماه به صورت مداوم روزانه یک لیوان میل بفرمایید.

طرز تهیه شربت سرکه انگبین:

یک لیوان سرکه انگور خانگی را در دو لیوان عرق نعنای طبیعی روی حرارت در قابلمه مسی قرار داده پس از گرم شدن از روی  حرارت برداشته سپس دو بیوان عسل اصل زنبوری را به ان بیافزایید پس از اب شدن عسل در محلول فوق بگذارید خنک شود و در شیشه قرار دهید و درون یخچال بگذارید.

روزانه یک سوم لیوان از این مواد را درون لیوان و بقیه را اب بریزید و میل کنید.

توصیه های طب سنتی بعد از حجامت:

 • دوران قاعدگی هرگز مواد خوراکی با طبع سرد میل نکنید.
 • روی نقاط سرد مثل سنگ یا سرامیک ننشینید.
 • در ۴ روز اول گوشت مصرف نکنید.
 • از یک پارچه ی نخی یا گاز استریل به عنوان محافظ بر روی نوار بهداشتی استفاده کنید.
 • ۶ روز اول حمام نکنید و برای شستشوی موهای خود میتوانید به صورت خم زیر اب اقدام کنید و به بدن اب نرسانید.
 • هنگام شستشوی ظروف از دستکش و پیشبند استفاده نمائید.
 • 5 اصل تغذیه حتما رعایت شود.

توجه :

در صورتیکه بعد از گذشت ۶ ماه با رعایت تدابیر زیر دچار بهبود نشدید و یا با تاثیری در درمان خود مواجهه نشدید با در دست داشتن مدارک پزشکی خود نزد حکیم مراجعه نمائید.