خواب-نوزادان

مقدار خواب نوزاد کوچولو چند ساعته؟ نوزاد چند ساعت میخوابه ؟

5/5 - (10 امتیاز)

مقدار خواب نوزاد کوچولو چند ساعته؟

برای مامان های که اولین فرزند خودشون رو به دنیا میارن، کلی سوال پیش میاد که توی این مقاله به سوالاتی مثل: مقدار خواب نوزاد چقدره ؟ بچه یک ماهه چقدر باید بخوابه ؟ زمان خواب نوزاد چقدره ؟ مقدار نرمال خواب نوزاد چقدره ؟ که ما در ادامه به اون ها پاسخ میدیم.

در چند هفته اول خواب نوزادان در حدود 17 تا 18 ساعت در روز است؛ این عادت در حدود ماه سوم به 15 ساعت در روز می رسد. ولی حداقل در دو ماه اول تقریباً هیچگاه در یک نوبت بیش از سه تا چهار ساعت، گاهی هم در طول روز یا شب، نمی خوابند. این به این معناست که شما نیز بیش از این نمی توانید بی وقفه بخوابید. در طول شب، شما باید بیدار شده به نوزاد شیر بدهید و پوشک او را عوض کنید و در طول روز با او بازی هم خواهید کرد. در حالی که بسیاری از نوزادان در حدود 8 هفتگی تمام شب را میخوابند بعضی دیگر تا 5 یا 6 ماهگی به این مرحله نمی رسند. از همان ابتدا، شما با آموزش دادن به نوزادتان می توانید عادات خوب خواب را در نوزادتان به وجود آورید.

 

تنظیم کردن زمان و مقدار خواب نوزاد

تنظیم کردن خواب نوزاد راه های مختلفی داره که در ادامه بهع چند روش صحیح اون اشاره میکنیم.

علامت خستگی و خواب نوزاد را یاد بگیرید

برای شش تا هشت هفته اول نوزاد قادر نخواهد بود که بیش از 2 ساعت بی وقفه بیدار بماند. اگر سعی کنید بیش از این مدت او را بیدار نگه دارید، او بیش از حد خسته خواهد شد و ممکن است در بخواب رفتن مشکل پیدا کند. استفاده از قنداق که روشی قدیمی برای پیچیدن نوزاد است ممکن است در طول ماه اول احساس امنیت و آرامش در او ایجاد کند و راحت تر بخوابد.

علامت ها و نشانه های خواب نوزاد

به علائم خواب آلوده بودن نوزاد توجه کنید. آیا او چشمانش را می مالد، گوشش را می کشد و یا دور چشمانش حلقه سیاه به وجود می آید؟ اگر متوجه این علائم و یا سایر علائم خواب آلودگی شدید فوراً او را در رختخواب بگذارید. شما به زودی در مورد ریتم و الگوی خواب نوزاد خود حس ششم پیدا خواهید کرد و به طور غریزی خواهید فهمید که چه موقع برای خواب آماده است.

 

اختلاف روز و شب را به نوزاد آموزش دهید.

بعضی از نوزادان درست زمانیکه شما می خواهید به رختخواب بروید کاملاً بیدار می مانند. برای ماه های اول شما قادر نخواهید بود زیاد این حالت را از بین ببرید. ولی وقتی نوزاد به 2 هفتگی برسد می توانید اختلاف روز و شب را به او آموزش دهید.

وقتی نوزاد در طول روز بیدار و هشیار است تا آنجا که ممکن است با او بازی کنید. خانه و اتاق او را روشن و پرنور نگه دارید و صداهای معمولی خانه نظیر زنگ تلفن و تلویزیون را کم نکنید. اگر مایل است در طول مدت شیر خوردن بخوابد او را بیدار کنید. هنگام شیر دادن در طول شب با او بازی نکنید. نور و صدا را کم کنید و با او زیاد صحبت نکنید. خیلی سریع او باید دریابد که شب هنگام باید بخوابد.

 

به او این فرصت را بدهید که خودش بخواب رود.

وقتی نوزاد به 6 تا 8 هفتگی می رسد به او فرصت بدهید که خودش بخواب برود. چگونه؟ جودی مندل، مدیر مرکز طب خواب در دانشکده پزشکی MCP-Hahnmann در فیلادلفیا و نوسینده «خوابیدن در طول شب: چگونه نوزادان، کودکان نوپا و والدین آنها می توانند در طول شب خواب بهتری داشته باشند» پیشنهاد می کند که وقتی نوزاد خواب آلوده است ولی هنوز بیدار است او را روی تخت قرار دهید. وی توصیه می کند که کودکان را حتی در این سن خیلی پایین تکان ندهید و آنها را هنگام خوابیدن در آغوش نگیرید. مندل می گوید «والدین فکر میکنند که اعمال آنها در این سن تاثیری در کودک ندارد. کودکان عادات خواب خود را فرا می گیرند. اگر در هشت هفته اول پس از تولد هنگام خواب او را تکان دهید، چطور ممکن است در آینده انتظار دیگری داشته باشید؟»

 

چگونه ایمنی نوزاد را هنگام خواب برقرار سازید؟

بهترین راه برای حفظ نوزاد از سندرم مرگ ناگهانی وسایر خطراتی که هنگام خواب وی را تـهدیـد می کند فراگیری قواعد خواب ایمن است. از مرتب بودن گهواره یا تخت خواب و یا هرجای دیگری که نوزاد را هنگام خواب قرار می دهید اطمینان حاصل کنید.

مقدار خواب نوزاد چقدره ؟ بچه یک ماهه چقدر باید بخوابه ؟ زمان خواب نوزاد چقدره ؟ مقدار نرمال خواب نوزاد چقدره ؟ نوزاد چقدر بخوابه خوبه ؟ بچه شش ماهه چقدر باید بخوابه ؟ زمان خواب بچه 3 ماهه ؟ بچه های زیر یک سال چقدر باید بخوابن ؟ مقدار زمان مناسب برای خواب نوزادان چند ساعته ؟ مقدار خواب بچه تازه به دنیا اومده چقدره ؟ بچه ای که به دنیا میاد چقدر میخوابه ؟ بچه چقدر باید بخوابه ؟ زمان بیدار ماندن نوزاد در طب سنتی ؟

خواب نرمال برای بچه زیر یک سال چقدر است ؟ نینی کوچولو چقدر بخوابه نرماله ؟ نینی باید چقدر بخوابه ؟ چرا بچه ی من همش خوابه ؟ نوزاد من زیاد میخوابه ؟