از-پوشک-گرفتن-بچه

آمادگی کودک برای خداحافظی با پوشک

5/5 - (7 امتیاز)

اگر زمان مناسب برای از پوشک گرفتن کودک فرا نرسیده باشد، استفاده از بهترین روش ها و صرف هزینه های بالا نیز هیچ فایده ای نخواهد داشت. برای انجام این کار ابتدا باید بدانید که آیا فرزندتان آمادگی روبرو شدن با این مرحله از رشد را دارد یا نه؟

علائم آمادگی کودک برای خداحافظی با پوشک:

  1. تعداد دفعات خیس کردن پوشک کم می شود: تا قبل از 18 ماهگی به ندرت ممکن است که پوشک بچه را باز کنید و ببینید که خیس نشده! اما از حدود 20 ماهگی ممکن است حتی بعد از بیدار شدن از خواب پوشک بچه را چک کنید و متوجه بشوید که هنوز آن را خیس نکرده.
  2. قابل پیش بینی بودن زمان مدفوع کودک: از حدود 20 ماهگی کودک می توانید یک ریتم منظم در زمان مدفوع کودکتان بیابید. مثلا صبح بعد از بیدار شدن از خواب یا عصر بعد از خوردن وعده غذایی و… به این ترتیب می توانید زمان مدفوع او را پیش بینی کنید و او را در زمان مناسب به دستشویی ببرید.
  3. حرکات هشدار دهنده: کودکتان با حرکات بدنش نشان می دهد که دستشویی دارد! مثلا با بالا و پایین پریدن یا گفتن اینکه “پی پی دارم”! بعضی کودکان هم بدون سروصدا به گوشه ای می روند… با شناختن این رفتارها می توانید پیش از اینکه کودکتان پوشکش را خیس کند او را به دستشویی ببرید.
  4. نارضایتی از خیس شدن پوشک: کودکتان از خیس شدن پوشکش بدش می آید و به شما می گوید که پوشکش را باز کنید. حالا خود او هم از پوشک بدش می آید و زمان آن رسیده که بپه را از پوشک بگیرید.
  5. توانایی کودک در دراوردن لباسها: اگر کودکتان بتواند لباسهایش را دربیاورد یا مثلا خودش شلوارش را بالا بکشد، بنظر می آید که آمادگی این را دارد که برای دستشویی رفتن و خداحافظی با پوشک آماده شود.
  6. کودک کلمات مربوط به دستشویی رفتن را متوجه می شود: کلماتی غیر رسمی مثل جیش کردن، پی پی کردن و… یا کلمات رسمی آن مثا ادرار یا مدفوع، فرقی نمی کند! هر زمان که کودکتان معنی این کلمات و زمان استفاده از آنها را تشخیص بدهد زمان مناسب از پوشک گرفتن فرا رسیده.
  7. تقلید از پدر و مادر: زمانی که کودکتان به رفتار شما نگاه می کند و از شما تقلید می کند، یعنی توانایی یادگیری دارد و می توانید دستشویی رفتن را به او آموزش بدهید.

تجربیات متفاوتی در خصوص از پوشک گرفتن کودکان وجود دارد و پدر و مادرها در سنین مختلف این توانایی را در کودکانشان به وجود آورده اند که به دلایل مختلفی بستگی دارد. بطور کلی بنظر می رسد بهترین زمان این کار پیش از شروع دو سالگی تا حدود دو نیم سالگی است.