عوارض نوشابه برای بارداری

عوارض نوشابه‌های انرژی‌زا برای مادران باردار

امتیاز دهید post

مریم یونسی متخصص زنان و زایمان گفت: مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا احتمال ابتلا به فشارخون در بارداری را افزایش می‌دهد. مریم یونسی از ارتباط میان مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا در قبل بارداری و احتمال خطر افزایش فشارخون در بارداری خبر داد.

بر اساس مطالعه‌ای که توسط محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد انجام شده است مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا قبل از بارداری ممکن است منجر به فشارخون بالا در دوران بارداری شود. متخصص زنان و زایمان اظهار کرد: نوشیدنی‌های انرژی‌زا نوشیدنی‌هایی هستند که برای افزایش هوشیاری، سطح انرژی و عملکرد فیزیکی تبلیغ می‌شوند.

فروش نوشیدنی‌های انرژی‌زا از سال ۱۹۸۷ میلادی به طور قابل توجهی در سراسر جهان افزایش یافته است و این نوشیدنی‌ها به ویژه در بین جوانان بسیار محبوب هستند. یونسی ادامه داد: محققان دریافتند شرکت ‌کنندگانی که قبل از بارداری نوشابه‌های انرژی‌زا مصرف می‌کردند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشارخون بارداری بودند که این ارتباط در شرکت کنندگان بالای ۲۸ سال قوی‌تر بود.

بر اساس نتایج این مطالعات مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا قبل از بارداری ممکن است منجر به افزایش خطر فشارخون بالا یا فشارخون بالا در دوران بارداری شود. این متخصص زنان و زایمان توصیه کرد: در راستای حفظ سلامت مادر و نوزاد در صورتی که مادران تصمیم به بارداری دارند مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا و سایر نوشیدنی‌های با درصد کافئین بالا را قبل از بارداری محدود کنند.

منبع: ایسنا