روشی نوین برای درمان دیابت بارداری

روشی نوین برای درمان دیابت بارداری

5/5 - (2 امتیاز)

پژوهشگران دانشگاه نوتردام آمریکا در مطالعه اخیرشان از رویکردی به نام “کوله پشتی نانوذرات” برای درمان دیابت بارداری خبر داده‌اند.

دیابت بارداری به شرایطی گفته می‌شود که افزایش قند خون برای اولین بار، در طی دوران بارداری دیده شود. دیابت بارداری، تقریبا در ۴ درصد از بارداری‌ها بروز می‌کند و این مشکل می‌تواند به سلول‌های بنیادی از جمله سلول‌های بند ناف آسیب برساند. سلول‌های بنیادی آسیب‌دیده به آرامی حرکت می‌کنند و قادر به تشکیل بافت نیستند.

به تازگی گروهی از پژوهشگران در تلاش برای یافتن اینکه آیا می‌توانند این سلول‌های بنیادی آسیب‌دیده را با کوله‌پشتی دارویی تجهیز کنند تا آنها را موثرتر کنند یا خیر، تحقیقات بسیاری انجام دادند.

در یک مطالعه جدید، پژوهشگران دانشگاه نوتردام (University of Notre Dame) رویکرد جدیدی به نام کوله پشتی نانوذراتی (nanoparticle backpacks) را توصیف کردند که طی آن، نانوذرات به سلول‌های بنیادی آسیب‌دیده متصل شده و دارو آزاد می‌کنند.

پژوهشگران پس از مشاهده این که سیستم درمان کوله پشتی آنها، هم در ژل کلاژن و هم در موش‌ها خوب عمل می‌کند، هیجان‌زده شدند. این استراتژی می‌تواند برای بازسازی سلول‌های بنیادی برای استفاده بالینی، کاربرد خوبی داشته باشد.
منبع: ایسنا