تقویت-حافظه

برای تقویت حافظه چه کنیم؟

5/5 - (7 امتیاز)

آیا تا حالا سوالی مثل ” روش تقویت حافظه ” یا “برای تقویت حافظه چه بخوریم” یا “برای تقویت حافظه چه کنیم” ویا … در ذهن داشتید ؟

آیا اخیرا فراموش می کنید دسته کلید خود را کجا گذاشته اید
داخل اتاق می شوید بدون اینکه بدانید برای چه کاری به آن سمت می روید
شماره تلفن منزل خود را فراموش می کنید

امروزه نداشتن تغذیه مناسب و سالم و عدم رعایت تدابیر حفظ الصحه، مصرف قرص های آهن و مصرف آردهای گندم و مواد کارخانه ای به اصطلاح غنی سازی شده همه دست روی دست هم داده اند تا حافظه ها تضعیف و با افزایش سن نیز بیماری آلزایمر بیش از گذشته گریبان گیر سالمندانمان گردد.

بسیاری از جوانان محصل یا دانشجو که داشتن حافظه خوب ابزار ارتقاء سطح دانش آنها است از ضعیف بودن حافظه خود می نالند و برای درمان اقدام مینمایند.

برای تقویت حافظه چه کنیم؟

برای تقویت حافظه باید تغذیه را سالم کنید، مخصوصاً از روغن ناسالم استفاده نشود و روغن ارده (روغنی که بعد از اینکه کنجد را ارده کردند از آن روغن تهیه می کنند) در غذاهایتان استفاده کنید.

ارده به اشکال مختلف مانند حلوا ارده، ارده شیره و ارده و عسل میل کنید. گردو بخورید و پنیر بدون گردو نخورید. به هیچ وجه آب یا نوشیدنی که در آن یخ انداخته شده باشد مصرف نکنید. مدتی نیز بلغم زاها را کمتر مصرف کنید یا همراه با مصلحات آن مصرف شوند.
هر روز نیم ساعت کندر بجوید (توجه کنید جویدن کندر در این مورد موثر است نه بلعیدن آن).

دم کرده اسطوخدوس و افتیمون و همچنین داروی کد ۱۱۸ نیز کمکتان خواهد کرد.
برای تهیه کد ۱۱۸ می توانید 50 گرم سیاه دانه را با گوشت کوب بکوبید (نه با آسیاب) و با ۳۰۰ گرم عسل زنبوری چند گیاهی مخلوط کنید.

از خوراکی های مفید برای مغز و #حافظه، مانند مویز، مغز بادام درختی ایرانی خام ، فندق خام و انجیر و یا ترکیب انجیر و گردو استفاده کنید

از مصرف هله هوله مخصوصا چیپس و پفک موقع درس خواندن بپرهیزید.

حتما میدانید که مغز نیاز خود را از طریق سوزاندن گلوکوز (قند) تامین می کند، بنابراین مصرف شیرینی های طبیعی ( غیر مصنوعی ) بهتر نیاز مغز را براورده می کند تا مصرف مواد چرب و نشاسته ای و …

در صورت تمایل به مصرف قهوه، قهوه سبز بهتر از قهوه سیاه است.

از نظر #طب_اسلامی ایرانی، مصرف قهوه همراه با شیر ( مخصوصا شیرخشک و کافی میت ) اصلا مطلوب نیست.

طب ایرانی توصیه می کند که قهوه همراه با اندکی زعفران یا زنجبیل دم شود و موقع مصرف همراه عسل میل شود، این مواد مصلح قهوه هستند.

ضمناً اگر طبعتان نیز سرد است باید مراقب باشید که سرتان را گرم نگه دارید.

در احادیث نیز در زمینه افزایش حافظه مواردی ذکر شده است از جمله قرائت قرآن کریم. یکى از امتیازهاى قرآن مجید آن است که تلاوت و به خاطرسپردنش سبب تقویت حافظه مى شود.

در حدیثی از امام صادق علیه‏ السلام آمده است:

ثَلاثٌ یُذْهِبْنَ النِّسْیانَ وَ یُحْدِثْنَ الذُّکْرَ: قِراءَهُ الْقُرآنِ، وَ السِّواکُ وَ الصِّیامُ دعائم الاسلام، ج ۲، ص ۱۳۷، ح ۴۸۱٫
سه چیز، فراموشى را از بین مى‏برد و حافظه را زیاد مى‏کند: خواندن قرآن، مسواک زدن و روزه گرفتن.

لازم به ذکر است تقویت حافظه بر روی تمرکز تاثیر دارد ولی بیشتر باید با تمرین، تمرکز را تقویت کرد.

تذکر: داروهای شیمیایی که برای افزایش حافظه مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای عوارض بوده و به هیچ وجه درست نمی باشند.

کم خوابی و نداشتن خواب مناسب و کافی، بر روی کاهش و ضعف حافظه تاثیر می گذارد. لذا توصیه های مربوط به خواب و بیداری را رعایت نمایید.
پی نوشت: رعایت اصلاح تغذیه ای فراموش نشود.