آیا بارداری در دوران پریود امکان پذیر است؟ + 2 نکته طلایی

آیا بارداری در دوران پریود امکان پذیر است؟ + 2 نکته طلایی

امتیاز دهید post

یکی از سوالات رایج برای بسیاری از بانوان عزیز اومایی این است که آیا می‌توان در دوره پریودی باردار شد؟ همچنین این سوال مطرح می‌شود که آیا امکان بارداری بلافاصله بعد از پریودی یا قبل از پریودی وجود دارد؟ به طور کلی احتمال وقوع حاملگی در موقعیت‌های مختلف متفاوت است. اما با ما در این مقاله همراه باشید تا به طور مفصل‌تر این موضوع را بررسی کنیم.

اگر تاریخ شروع و پایان پریودی‌های خود را برای سه ماه متوالی یادداشت کردید و متوجه شدید دارای چرخه کوتاه‌تر از ۲۸ تا ۳۰ روزه می‌باشید احتمال دارد در اثر رابطه جنسی در طول پریودی باردار شوید. شاید الان بپرسید، “چگونه این اتفاق می‌افتد؟ ” اگر چرخه شما کوتاه‌تر باشد، به عنوان مثال، هر ۲۱ تا ۲۴ روز یک بار پریود شوید، این بدان معنی است که زمان تخمک گذاری شما در هر چرخه زودتر از حالت طبیعی انجام می‌شود و ملاک ثابت ما برای محدوده تقریبی تخمک گذاری ۱۴ روز قبل از پریودی بعدی است؛ بنابراین با کوتاه شدن چرخه فاصله زمانی پایان پریودی و تخمک گذاری کوتاه می‌شود. از طرفی اسپرم می‌تواند ۲، ۳ تا ۵ روز در بدن شما زنده بماند؛ بنابراین اگر شما در اواخر پریودی رابطه داشته باشید و چرخه پریودیتان نیز کوتاه باشد احتمالا ۴ یا ۵ روز بعد از پایان قاعدگی تخمک گذاری اتفاق می‌افتد و احتمال بارداری وجود دارد.

البته به طور کلی احتمال وقوع حاملگی در دوران پریودی کم است، اما این احتمال صفر نیست و می‌تواند اتفاق بیفتد؛ بنابراین اگر می‌خواهید باردار شوید پریودی زمان مناسبی برای داشتن رابطه جنسی نیست (نزدیکی در دوران پریودی).

مطالب پیشنهادی:

آیا امکان دارد در دوران بارداری پریود شویم؟ + نکات

آیا لیزر در بارداری ضرر دارد؟ + 6 نکته کلیدی

نزدیکی بلافاصله پس از دوران پریودی

به همان دلایلی که در قسمت قبل به طور کامل توضیح دادیم با نزدیکی بلافاصله بعد از پریودی نیز ممکن است باردار شوید. به طور کلی در این زمان وارد مرحله باروری می‌شوید. در یک دوره معمول که هر ۲۸ تا ۳۰ روز اتفاق می‌افتد، احتمال باروری معمولا بین روز‌های ۱۱ تا ۲۱ زیاد است. همانگونه که در بالا اشاره شد، اسپرم میتواند ۲، ۳ تا ۵ روز زنده بماند. اگر پریود (زمان خونریزی) شما ۵ تا ۷ روز طول بکشد و طول چرخه شما ۲۸ تا ۳۰ روزه باشد و پس از آن رابطه جنسی داشته باشید هنوز شانس بارداری در این زمان زیاد نیست و باید دو سه روز بعد دوباره برای بارداری اقدام کنید. بهترین حالت این است که از زمان پاک شدن تا پریود بعدی هر یک روز در میان یا دو روز یک بار رابطه داشته باشید تا شانس بارداریتان افزایش یابد.

اگر در روز ۶ خونریزی شما متوقف شد، در روز ۷ رابطه جنسی داشته باشید و در روز ۱۱ تخمک گذاری کنید. ممکن است اسپرم از روز ۶ برای تخمک گذاری در لوله‌های فالوپی شما منتظر باشد. البته، هر روزی که از توقف خونریزی می‌گذرد، با مقاربت کامل احتمال بارداری شما هم افزایش می‌یابد.

نزدیکی دقیقا قبل از پریودی

احتمال حاملگی درست قبل از پریودی بسیار کم است. برای زنانی که یک دوره معمول ۲۸ تا ۳۰ روزه یا طولانی‌تر دارند و چرخه‌های آن‌ها منظم است، می‌توان گفت که تخمک گذاری بین روز‌های ۱۱ تا ۲۱ رخ می‌دهد. از طرفی تخمک قبل باروری تنها برای ۱۲ تا ۲۴ ساعت در بدن فعال است. این بدان معنی است که روز‌های قبل از پریودی امن‌ترین زمان برای داشتن رابطه جنسی بدون محافظت بدون ترس از باردار شدن است. با طولانی شدن سیکل ها، تعداد “روز‌های امن” درست قبل از پریودی افزایش می‌یابد. اما با چرخه‌های کوتاهتر این روز‌ها کاهش می‌یابند. به طور کلی هر چقدر از تخمک گذاری دور می‌شوید، احتمال بارداری کاهش می‌یابد.

سخن آخر

همان طور که گفتیم نزدیکی قبل و بعد از پریود مشکلی ندارد، اما اگر قصد باردار شدن ندارید در نزدیکی‌های بعد از پریود به طول چرخه قاعدگی خود دقت کنید و در صورت کوتاه بودن چرخه از روش‌های جلوگیری مناسب مانند کاندوم استفاده نمایید. همچنین در صورت وجود چرخه‌های کوتاه نزدیکی در پریودی برای بارداری چه به لحاظ علمی و چه از لحاظ دینی توصیه نمی‌شود.
منبع: پارسینه