فرزندان ایران به کمک مردم نامگذاری خواهند شد

فرزندان ایران با مشارکت مردم نامگذاری خواهند شد

امتیاز دهید post

مدیرکل روابط عمومی و امور رسانه سازمان محیط زیست گفت: با تأکید رئیس سازمان محیط زیست پویش مردمی نام‌گذاری فرزندان ایران, ماده یوزپلنگی که به تازگی در مرکز تکثیر یوز آسیایی فرزندان ماده به دنیا آورد، برگزار می‌شود.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان محیط زیست؛ محسن نقیلو ضمن تشریح برنامه‌های مستندسازی و اطلاع‌رسانی مرتبط با چگونگی فرآیند بارداری و تولد توله‌های یوز گفت: در این پویش مردمی که توسط سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری رسانه ملی برگزار خواهد شد، به افرادی که نام‌های ارسالی آنان توسط هیئت داوران مردمی برگزیده شود، جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.

وی با اشاره به اهمیت جهانی این رویداد بی‌سابقه اظهار کرد: علاقه‌مندان می‌توانند از 20 اردیبهشت تا 20 خرداد 1401 از طریق سامانه پیامکی برنامه طبیعت 360 شبکه دو سیما (30000360) و یا سامانه http://Farzandan-e-iran.ir اسامی پیشنهادی را اعلام کنند.

مدیرکل روابط عمومی و امور رسانه سازمان محیط زیست ادامه داد: در مراسمی که هم‌زمان با هفته محیط زیست برگزار می‌شود، از نام‌های منتخب داوران، زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی تیم اجرایی این واقعه مهم اعم از همکاران ستاد، استان سمنان، پرسنل انتظامی استان، تیم مجرب دامپزشکی، محیط‌بانان کاشف ایران از قاچاقچیان و … , با حضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تقدیر خواهد شد.

نقیلو ضمن تشکر از حمایت همه‌جانبه تمام اقشار جامعه برای جلوگیری از انقراض گونه منحصربه‌فرد “یوزپلنگ ایرانی”، تصریح کرد: کمتر از 20 قلاده یوز در هفت استان سمنان، کرمان، یزد، خراسان‌های رضوی، شمالی، جنوبی و اصفهان که زیستگاه اصلی یوز است تا به امروز مشاهده شده است و باید امکانات بیشتری در این استان‌ها برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی فراهم کرد.

مطالب پیشنهادی:

این دمنوش خواص فوق العاده ای دارد
راه های بارداری سریع + ویتامین های بارداری

وی تصریح کرد: رئیس سازمان محیط زیست در سفر استانی به سمنان و بازدید از این مرکز و اعلام قطعی شدن بارداری “ایران” دستورات ویژه‌ای را برای تأمین نیازهای فنی و مالی این دستاورد صادر کردند. با توجه به تماس‌های مردمی و اظهار علاقه‌مندی به حمایت از این رویداد علمی، پویش حفاظت از یوزپلنگ ایرانی با حمایت صندوق ملی محیط زیست و بانک تجارت، اسفندماه سال گذشته در موزه تنوع زیستی پارک پردیسان با حضور مدیران در هفته منابع طبیعی رونمایی شد و علاقه‌مندان فقط از طریق این درگاه می‌توانند داوطلبانه از برنامه‌های تکثیر یوز ایرانی حمایت کنند.

دبیر شورای اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست با تأکید بر نقش مهم اقشار مختلف جامعه به‌خصوص هنرمندان، ورزشکاران و اصحاب رسانه بر افکار عمومی و آگاهی و آموزش عموم مردم نسبت به محیط زیست، از حضور همیشگی این عزیزان تشکر و عنوان کرد: فدراسیون فوتبال سال‌هاست با درج نقش یوزپلنگ ایرانی روی پیراهن تیم ملی فوتبال موفق شده است توجه مردم ایران و دنیا را نسبت به یوزپلنگ ایرانی جلب کند و ما در تلاش هستیم طی تفاهم‌نامه‌ای، این مهم را برای جام جهانی سال 2022 نیز تمدید کنیم.

نقیلو با بیان اینکه تلاش خواهیم کرد با ارائه مستندات و اخبار لحظه‌ به‌ لحظه از رشد فرزندان “ایران” از طریق پایگاه خبری سازمان محیط زیست، توجه عموم مردم را نسبت به حفاظت از محیط زیست، جلب کنیم، گفت: اولین اقدام در زمان مشاهده گونه‌های حیات‌ وحش، حفظ خونسردی و عدم ترساندن آن است تا جانور دچار استرس و انجام رفتارهای نامتعارف نشود. 

وی بیان کرد: سامانه ارتباط مردمی سازمان حفاظت محیط زیست نیز به شماره تلفن 1540 در تمام ساعات شبانه‌روز آماده دریافت گزارش‌ها و شکایت‌های مردمی در خصوص مشاهده‌ ورود حیات‌وحش به مناطق مسکونی، صید و شکار غیرمجاز، آلودگی، تخریب و …, در حوزه محیط زیست است.

مدیرکل روابط عمومی و امور رسانه سازمان محیط زیست بیان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در تلاش است با مشارکت یکی از شرکت‌های بیمه‌ای در صورت مراجعه حیات‌ وحش به مناطق مسکونی شهری و روستایی و زمین‌های کشاورزی به دلیل گرسنگی، خسارات وارده به مردم را جبران کند تا دیگر شاهد تکرار حوادث اخیر نباشیم.

نقیلو خاطرنشان کرد: یکی از توله‌ها به‌دلیل ناهنجاری مادرزادی ریه سمت چپ و چسبندگی ریه در روز چهارم تولد تلف شده است و یوزبانان و تیم دامپزشکی تغذیه و رفتار توله‌های دوم و سوم و یوز ماده را به‌صورت شبانه‌روزی با دوربین مداربسته و بازدید میدانی نظارت می‌کنند.
منبع: تسنیم