طرز تهیه چای ماسالا

طرز تهیه چای ماسالا خانگی

چای ماسالا خواص زیادی از جمله کاهش وزن و … دارد که می‌توانید برای بیشتر دانستن خواص این چای خوشمزه و متفاوت مطالب ” تاثیر چای ماسالا بر کاهش وزن ” را بخوانید. طرز تهیه چای ماسالا بسیار ساده است. تنها با داشتن چند ادویه‌ی معمولی می‌توانید طبق دستور زیر یک چای خانگی درست کنید.

دستورالعمل زیر یکی از دستورهای پیشنهادی برای تهیه‌ی این نوشیدنی است. این چای در مدت‌زمان کوتاهی درست می‌شود و می‌توانید با تهیه و نگهداری آن در یخچال، در مواقع لزوم به‌راحتی آن را سرو کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید.

ترکیبات چای ماسالا
برای تهیه‌ی ۴۷۴ میلی‌گرم چای ماسالا مواد زیر موردنیاز است:

مواد لازم برای تهیه چای ماسالا :
  • ۲۰ عدد دانه‌ی فلفل سیاه و یا سفید؛
  • پنج دانه میخک؛
  • ۵ دانه هل سبز؛
  • یک عدد چوب دارچین؛
  • یک عدد بادیان خَتایی یا انیسون ستاره‌ای؛
  • ۲.۵ (۵۹۳ میلی‌گرم) فنجان آب؛
  • ۲ قاشق غذاخوری چای سیاه؛
  • ۱۰ سانتی‌متر زنجبیل تازه‌ی تکه‌تکه شده.

طرز تهیه چای ماسالا :

پودر فلفل سیاه، میخک، هل،‌ دارچین و بادیان خَتایی را به‌مدت دو دقیقه روی حرارت قرار دهید. سپس از روی حرارت بردارید و اجازه دهید خنک شود.
با استفاده از آسیاب یا دستگاه قهوه ادویه‌ها را به‌صورت کاملا پودرشده دربیاورید.

در یک ظرف بزرگ آب، همه‌ی مواد را با هم مخلوط کنید و حدود ۲۰ دقیقه حرارت بدهید. نگذارید مواد به نقطه‌ی جوش برسد، زیرا این کار باعث تلخی بیشتر چای می‌شود.
چای سیاه را به مخلوط اضافه کنید و مواد را از روی حرارت بردارید. ده دقیقه صبر کنید تا مواد کاملا در آب حل شوند و سپس سرو کنید.

در طرز تهیه چای ماسالا آمده که اگر ترجیح می‌دهید چای را شیرین میل کنید، می‌توانید دوباره آن را روی حرارت قرار دهید، شکر، عسل یا هر چیز دیگری که دوست دارید به آن اضافه کنید و به‌مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه آن را هم بزنید. سپس مجدد از روی حرارت بردارید و پس از خنک شدن در یخچال بگذارید.


بر طبق طرز تهیه چای ماسالا می‌توانید چای آماده‌شده را در یک بطری تمیز بریزید و در یخچال بگذارید. این چای را می‌توانید تا یک هفته در یخچال نگهداری کنید.

هر زمان هوس یک فنجان چای کردید فقط کافی است کمی آب داغ به‌همراه شیر گاو و یا شیر گیاهی به آن اضافه کنید. اگر دوست دارید یک چای لاته بخورید نیز می‌توانید یک واحد از مواد آماده‌شده را با دو واحد شیر مخلوط کنید.

خلاصه: طرز تهیه چای ماسالاسیار ساده است و به‌راحتی با عمل به دستورات ذکرشده در بالا می‌توانید یک نوشیدنی خوشمزه درست کنید.

دستور های آشپزی بیشتر در اینجا.